Zálivka rostlin (Watering flowers and humidity)

Zlaté pravidlo pro zalévání rostlin - lépe zalévat méně a častěji, než naráz a hodně.


Spotřeba vody rostlin je závislá na vnějších podmínkách (teplo, vlhkost zeminy a vzduchu, intenzita osvětlení atd.). Zemina v květináčích by měla být přiměřeně vlhká. Nedoporučují se velké rozdíly v zavlhčování - přelití nebo přesušení. Zálivka by měla být rovnoměrná.
Každá rostlina má specifické požadavky na spotřebu vody, a to podle uspořádání jejích nadzemních částí, uzpůsobení kořenového systému atd. Rostliny se silnými masitými listy (aloe,agáve) mají menší požadavky na vodu, než rostliny s křehkými listy, které můžeme zalévat i 2x denně. Cibulovým rostlinám škodí přebytek vody, při zalévání nepolévat cibuli, zálivka by měla směřovat ke stěnám květináče nebo do misky pod ním. Některé rostliny jsou citlivé na nedostatek vody - např. aurakálie. Při nedostatku začne vadnout, větvičky jsou svěšené, často ani nepomůže rychlá zálivka. V zimě, v době odpočinku rostlin, kdy se jejich růst zpomaluje nebo končí, je jejich spotřeba vody malá. Některé rostliny stačí zalít 2 až 3 krát do měsíce. Naopak na jaře a v létě, kdy nastává doba růstu a kvetení, je nutné zalévat rostliny 2 až 3 krát v týdnu, některé každodenně. Při nedostatku vody by mladé výhonky, poupata a květy opadaly. Jak zalévat rostliny závisí na mnoha faktorech.
Tabulka správného zalévání

Faktory, které mají vliv na vydatnou nebo častou zálivku:

Kdy hojně zalévat:
♣rostliny nacházející se ve stádiu růstu
♣rostliny s velkým množstvím listů
♣rostliny s velkými širokými listy, potřebující hodně vláhy
♣kvetoucí rostliny
♣dospělé rostliny s mohutným kořenovým systémem - při dobré drenáži v květináčích,
♣rostliny v hliněných květináčích a nádobách v místnosti se suchým teplým vzduchem v zimě a v létě při horkém a suchém počasí

Kdy zalévat méně:
♣rostliny v období klidu
♣rostliny s malým množstvím listů
♣rostliny se šťavnatými masitými listy
♣rostliny s nevelkým kořenovým systémem, zvláště jsou-li kořeny napadeny škůdci, nemocné nebo nepravidelně ošetřované
♣rostliny v plastových, kovových či jiných nádobách
♣rostliny nacházející se v chladném prostředí
♣při letním deštivém a vlhkém počasí

Nelze tvrdit, že uvedené faktory jsou bezpodmínečné. Je potřeba se stále učit a sledovat faktory zalévání i růstu rostlin. Sami musíme vysledovat, co která rostlina potřebuje. Regulace zálivky záleží jak na teplotě a kvalitě vody, tak na požadavcích rostliny. Pozor je nutné dávat na teplotu vody, příliš chladná může zavinit úhyn listů i celé rostliny.

Porušení pravidelné zálivky:
1.)Příznaky nedostatku vody:
♣vadnutí a vysychání listů,
♣ztráta hmotnosti listu a výhonků,
♣měkké a jemné listy se stávají suchými,
♣masité listy (fikus, oleandr, myrta....atd.) zasychají a opadávají (nejdříve od nejstarších listů),
♣květy a poupata rychle vadnou a opadají)

2.)Příznaky přelití:
♣listy měknou, začíná hniloba
♣zpomalení růstu
♣kroucení, žloutnutí a vadnutí listů
♣kraje a konce listů hnědnou
♣opadávání starších i mladých listů
♣plíseň na květech a v poupatech

Zlaté pravidlo pro zalévání:
Lépe zalévat méně a častěji, než naráz a hodně. Při přelití jsou listy na konci hnědé, s výrazným žloutnutím. Od zálivky studenou vodou se na sempolii objevily žluto-hnědé stonky.

Uvadání listů nemusí být vždy svázáno s nedostatkem vody. Mohou to způsobit sluneční paprsky, které se objeví po čase pošmourného počasí. Sledujte nejenom zálivku, ale i ostatní faktory růstu rostlin a reakce rostlin.

Vydatná zálivka:
Rostliny se zalévají podle vysychající zeminy. Toto potřebuje většina tropických rostlin s tenkými jemnými lístky (begonie, fuchsie, heliotrop) a některé rostliny s kožnatými listy (citroník, fikus, oleandr, břečťan).

Mírná zálivka:
Rostlina se zalévá průběžně za 1 až 2 dny a to tehdy, když je zemina v květináči proschlá. To potřebují rostliny s masitými nebo silnými stvoly (peperonie), se silnými kořeny a kořeny na povrchu zeminy (palmy, dracény, asparágusy atd.), ale také rostliny s hlízkami na kořenech (asparagus, chlorophyfylus, maranta) a cibuloviny. Některé druhy potřebují v určitém stadiu růstu lehké podsoušení.

Občasná zálivka:
Některé rostliny zůstávají bez zálivky několik dnů, týdnů či měsíců. To platí pro kaktusy a sukulenty, a také pro opadavé rostliny s hlízami a cibulemi. Mají periodické období klidu (gloxinie atd.). Každá rostlina má svůj režim zálivky. Můžete se poučit v encyklopedii.

Jakou vodou zalévat?
Na zálivku používáme nejlépe měkkou dešťovou, říční nebo rybniční vodu.
Tvrdá voda obsahuje různé soli a minerály. Tuto vodu nesnáší obzvláště azalky, orchideje, kamelie atd. Dobře snáší zálivku tvrdou vodou ty rostliny, které rostou na vápenitých půdách. Musíme sledovat, zda voda není znečištěna průmyslovými odpady, To platí zejména pro vás, kteří žijete v průmyslových oblastech.
Chlorovaná voda z vodovodu by měla odstát, aby chlór stačil uniknout. Teplota vody je velmi důležitá. Měla by mít pokojovou teplotu. Platí to zejména pro rostliny tropické a subtropické. Kaktusy by se měly zalévat teplou vodou. Zalévání studenou vodou způsobuje zahnívání kořenů, opadání poupat a uhynutí rostlin. Naopak zálivka teplou vodou v chladné místnosti není žádoucí, může zavinit předčasný růst rostlin. Proud vody z konvice by neměl být prudký, aby zeminu kolem rostliny neuplácal. Zalévat je nejlépe do misky pod květináček a mírným proudem polít zeminu z vrchu. Zalévání z konvice je nerozšířenější a nejdostupnější. Některé rostliny potřebují velkou závlahu zeminy (např. cypřiš), můžeme tedy ponořit jejich květináč do misky s vodou až do výše zeminy. Má to vliv na vlhkost okolního vzduchu. Kvalita rostliny záleží i na nádobě, v níž ji uchováváme, tedy na květináči. Bývají různých barev, tvarů i kvalit. Některé mají na dně otvory (podobně jako sítko), jimiž přebytečná voda stejnoměrně vytéká do misky pod nimi. Nádobu s vodou necháme bez zakrytí, aby mohly chlorové páry odejít. Na zalévání používáme konvici, ale často je velmi malá a nevyhovující. Například listy fialky nesnáší přímé polití vodou, je lépe je zalévat přímo dolů na misku. Na zalévání vyhovují plastikové láhve od limonád a nebo plastikové nádoby s ouškem.


 Foto / obrázky k článku  Zálivka rostlin

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Zálivka rostlin
Diskuze k článku
Zálivka rostlin
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Zálivka rostlin
Zálivka rostlin


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
10.10: Po přestěhování do novostavby se nám asi po měsíci začala dělat plíseň na h...
26.07: mám krásnou Cambrii , ale nevím, zda rosit substrát, proto že se na něm vytvá...
04.03: potřebuji porad it jak se starat o dracenu margina ta.koupil jsem si ji a nev...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Slavomír, zítra Zdeněk