Netík (Adiantum)

Tajemná kapradina s tmavohnědými řapíky a vřeteny listů, původem z tropů. Vyžaduje vlhký vzduch, je vhodná pro pěstování v teráriích.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Adiantum raddianum 'Decorum', Adiantum raddianum 'Fragrantissimum', Adiantum raddianum 'Fritz Lüth', Adiantum tenerum 'Scutum Roseum'.
POPIS:
Netík (Adiantum). Je to neobyčejná a tajemná kapradina. Kapradiny se dělí na vícero čeledí. Jestliže je kapradina schopná rozmnožování, pak se na spodní straně listu objeví skvrna hnědé barvy. Většina kapradin je zvyklá na vysokou vlhkost vzduchu a zastínění. Listy jsou velmi křehké, je nutné je chránit od poškození. Zaléváme je intenzivně, zem by neměla nikdy vysychat. Používají se minerální hnojiva. Rozmnožují se vegetativně, a to dělením polovyzrálých výhonů. Kapradiny se dobře snesou s čeledí broméliovitých, mají stejné požadavky na světlo i vlhkost vzduch.
ČELEĎ:
Adiantaceae, netíkovité.
PŮVOD:
Tropy, především americké.
UMÍSTĚNÍ:
V polostínu.
TEPLOTA:
Teplota by v době aktivního růstu neměla být vyšší než 20°C, v období klidu však maximálně 15 °C. Je choulostivá na průvan.
SVĚTLO:
Lehký polostín, před přímými slunečními paprsky v létě i v zimě ochrana. Jestliže netík stojí na vcelku tmavém místě, větve mu uvadají.
ZALÉVÁNÍ:
Zalévání musí být pravidelné, ale v žádném případě nadměrné. Zalévat můžete také tak, že dáte květináč s rostlinou do nádoby s vodou, kořeny by nikdy naměly vyschnout. Voda na zalévání musí být dobře odstátá, mít pokojovou teplotu a nesmí být tvrdá.
HNOJENÍ:
Netíky špatně reagují na velké dávky hnojiva, proto se přihnojují od května do září pouze 1 krát za měsíc komplexním minerálním hnojivem, a to pouze polovinou dávky doporučené pro ostatní pokojové rostliny. Hnojivo by nemělo obsahovat vápno.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Netíky potřebují vlhký vzduch, okolo 60%. Na suchém vzduchu mohou rostliny dokonce uhynout. Adiantum raddianum se nejlépe hodí pro pěstování v teráriu. Ostatní druhy je nejlepší umístit do široké misky s keramzitem nebo oblázky. Zalévá se jak zemina v květináči, tak se voda nalévá také do misky. V blízkosti se nacházející ústřední topení by mělo být vždy zakryto vlhkým ručníkem nebo prostěradlem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Tato rostlina potřebuje kyprou půdu se slabě kyselou reakcí.
Doporučený podíl zeminy: 1 díl listovky, 2 díly rašeliny, 0,5 dílu kompostové zeminy a 1 díl písku. Přesazuje se každý rok. Nesnáší přesazení do příliš velkého květináče.
MNOŽENÍ:
Netíky se množí převážně dělením starých keřů.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu:
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Počínaje od spodu listy žloutnou, mají hnědé skvrny a opadávají:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu. Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají:
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené:
Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním žárem sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a růst je slabý:
Příčinou je nedostatek živin. Kapradiny potřebují během celého období růstu časté přihnojování slabými roztoky hnojiv.
Listy odumírají:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.


 Foto / obrázky k článku  Netík

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Netík
Diskuze k článku
Netík
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Netík
Netík


Netík
Netík


Netík
Netík


Netík
Netík


Netík
Netík


Fotogalerie (6)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Netík, neváhejte a ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk