Kosmetické účinky rostlin (Květ: lípy, černého bezu, meduňky, šalvěje, heřmánku, rozmarýnu)Rostliny využívané v kosmetice jsou většinou léčivé rostliny
Rostliny využívané v kosmetice jsou většinou léčivé rostliny, ale lze upotřebit i některé druhy ovoce a zeleniny. Vždy používáme čerstvé nebo usušené ale kvalitní suroviny.
K omývání pleti používáme nálevy (většinou 1lžíci usušené drogy na 2dl vody), pleťové masky, pleťové vody. Nálevy se používají i k vlasové kosmetice (kopřiva dvoudomá).
Při výrobě krémů se ve světě stále více využívá broskvového oleje, šťávy z broskví a meruněk, rajčat, okurek, banánů, pomerančů, citrónů, jahod, hroznů, karotky,…a také výtažků z celé řady léčivých rostlin, jako arnika, měsíček, heřmánek, šalvěj, řebříček, břečťan, jitrocel, růže…
Pleťové vody si můžeme připravit např. z 1 dílu výluhu nebo šťávy z jakékoli byliny a z 1 dílu 20% lihu. Šťáva z tykve, okurky, mrkve na zanícenou a stárnoucí pleť, rajčatovou s tonizačními účinky na ochablou pokožku. Mateřídoušku na zánětlivé procesy a stažení pokožky. Měsíček na prokrvení pleti. Květy černého bezu na uhrovitou pleť.
Na pleťovou masku lze použít stejné byliny jako na pleťovou vodu. Maku necháváme působit 13-30 minut na dobře vyčištěné pleti a v naprostém klidu. Vhodná je například jahodová dřeň utřená s vařeným bramborem a trochou mléka. Používají se také listy brutnáku utřené s trochou mouky. Nebo masku ze syrové rozstrouhané karotky promíchané s trochou olivového oleje. Na podrážděnou pokožku kolem očí nebo na pálení oči příznivě působí salátová okurka, nebo čajové sáčky (uvaříte si jakýkoli čaj, sáček vyndáte a necháte jej mírně zchladnout, poté přiložíte na oči).
Ve vlasové kosmetice využíváme nálevy hlavně z heřmánku, šalvěje, kopřivy, řebříčku, , prvosenky cibulových slupek, chmelových šištic,…
Nálevy z léčivých rostlin můžeme přidávat i do koupelí, ve kterých můžeme zůstat až 20 minut. Povzbudivé účinky mají v koupeli květy černého bezu, osvěžující vliv má rozmarýn, meduňka posilující, heřmánek a jitrocel protizánětlivý, třezalka a březový list regenerační, chmelové šištice dobře působí na ochablou pokožku, kopr uklidňuje a fenyklové listy a plody pokožku prokrvují. Máta peprná utišuje a osvěžuje, šalvěj a yzop taktéž osvěžují a také působí proti pocení.
Při pocitech únavy, ať už tělesné nebo duševní, můžeme používat osvěžující koupele v podstatě bez rady lékaře. Připravíme si nálev v pětilitrové nádobě a pak slijeme do vany a doplníme teplou vodou. Nejúčinnější jsou dávky bylin od 200g do 1kg podle množství vody v lázni.
Při bylinné koupeli dochází i k působení léčivých rostlin na prokrvení pokožky, na nervovou soustavu, na žlázy s vnitřní sekrecí, …
Koupele z bylin užíváme jednou až dvakrát týdně, lázeň by měla mít přibližně teplotu lidského těla (37¨C). Lze užívat koupele celého těla nebo jeho částí
Příklady směsí:
1. …květ lípy, květ mateřídoušky (dohromady 300-400g)
2. …meduňka lékařská a máta peprná po 100g s květem lípy do 50g
3. …květ černého bezu 100g a máta peprná 100g
4. …po 75g šalvěje, heřmánku, rozmarýnu, …
UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz |