Kolumnea (Columnea)

Je to dekorativní a stále zelená rostlina se splývavými nebo plazivými výhonky. Má ráda velmi vysokou vlhkost vzduchu.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Columnea hirta, Columnea banksii,Columnea gloriosa,Columnea gloriosa 'Purpurea', Columnea microphylla,Columnea 'Stavanger'.
POPIS:
Je to dekorativní a stále zelená rostlina se splývavými nebo plazivými výhonky, dlouhými 1 metr a více, pokrytými elipsoidními tmavě zelenými listy. Jasné trubkovité květy vyrůstají na výhoncích přímo mezi listy. Rod Columnea čítá na 125 druhů. Pěstovat tuto rostlinu v domácích podmínkách je velmi složité. Velice citlivě totiž reaguje na suchý vzduch, který bývá v bytech s centrálním topením obvyklý. Hybridy, vyšlechtěné v poslední době, jsou odolnější a lépe uzpůsobeny pokojovým podmínkám. Je ji třeba často rosit a včas zalévat měkkou vodou pokojové teploty. Aby v květináči voda nestála, stavte ho do vlhké drenáže z oblázků. Columnea dává přednost teplému a světlému, ale ne slunečnému, místu. Nesnáší průvan, proto se nedoporučuje vynášet ji ven. Teplota vzduchu by neměla ani v zimě klesnout pod 15°C. Výhonky po odkvětu seřezáváme, aby rostlina další rok kvetla ještě více. Seřezané výhonky využíváme jako řízky, které zakoření buď ve vodě nebo v kyprém substrátu, povinný je spodní ohřev půdy na 20 až 25°C. Doporučuje se použít nehlubokou nádobu a na její dno nezapomenout položit vrstvu drenáže.
ČELEĎ:
Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD:
Centrální Amerika.
TEPLOTA:
Columnea je poměrně teplomilná, v období růstu a květu potřebuje teplotu kolem 20 až 22°C. V zimě se hlízy uskladňují při teplotě vyšší než 15°C. Na jaře po vyrašení mladých výhonků teplotu postupně zvyšujeme, rostlinu nelze ihned vynést z chladného zimního stanoviště do teplého pokoje. Prudká změna teploty by ji zahubila.
OSVĚTLENÍ:
Potřebuje dobré sluneční osvětlení, zastínění použijeme pouze na jižním okně v nejžhavějších letních dnech.
ZÁLIVKA:
V době růstu mírná, zemní bal však musí stále lehce vlhký. Na podzim, když listy začínají žloutnout, zálivku snižujeme. V období vegetačního klidu se hlízy nezalévají.
HNOJENÍ:
Na jaře, když výhony dostatečně vyrostou, můžeme ji začít přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Přihnojování se provádí každý týden až do skončení květu, podle návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Columnea má ráda velmi vysokou vlhkost vzduchu, proto bude zřejmě nutné postavit ji na misku s vodou a pravidelně ji orosovat.
PŘESAZOVÁNÍ:
Hlízy se přesazují na přelomu zimy a jara, ještě před počátkem růstu, protože Columnea má velmi křehké a lámavé kořeny. Kdybychom přesazovali po začátku růstu, můžeme lehce poškodit kořenový systém. Hlízy se zahlubují do země, vrstva půdy nad nimi má mít přibližně 2 až 3 cm.
Doporučená směs zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl rašeliny, 1 díl listovky, 1 díl humusu a 1 díl písku. Protože Columnea rychle roste, je možné ji v létě přemístit i se zemním balem do většího květináče.
MNOŽENÍ:
Columnea se poměrně lehce množí semeny, ale kvést začíná až po dvou letech. Gloriózu lze také rozmnožovat mladými hlízami.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mezi škůdce Columney patří molice nebo svilušky.
VAROVÁNÍ:
Nezalévat tvrdou a vápennou vodou. Velmi citlivě reaguje na suchý vzduch, který bývá obzvláště v bytech s centrálním topením. Rostlina nesnáší průvan.


 Foto / obrázky k článku  Kolumnea

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Kolumnea
Diskuze k článku
Kolumnea
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Kolumnea
Kolumnea


Kolumnea
Kolumnea


Kolumnea
Kolumnea


Kolumnea
Kolumnea


Kolumnea
Kolumnea


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
09.04: Chtěla bych se zeptat kde mohu tuto kvetinu objedna t a kolik stojí předem ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Kolumnea, neváhejte...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Slavomír, zítra Zdeněk