Haemaria (Haemaria discolor)

Název Haemaria pochází z řeckého "haema", což v překladu znamená "krev".


BOTANICKÝ NÁZEV:
Haemaria discolor.
POPIS:
Haemaria je jednou z mála orchideí, u kterých se objevují kytičky. Kvítky jsou však celkem nevzhledné, a k dekoraci se mimořádně používají listy. Listy této rostliny jsou černozelené, sametové, se vzorem z bílých a stříbrných žilek. Název Haemaria pochází z řeckého "haema", což v překladu znamená "krev", její název vznikl podle nezvykle načervenalého zbarvení spodní strany listů. Haemaria je nenáročná na světlo. V létě se jí výborně daří i na severním okně. Dobře roste i při umělém osvětlení. Je ale dosti teplomilná a dokonce i v zimě vyžaduje teplotu minimálně 18 až 20°C. Nutné je pravidelné rosení, zvláště destilovanou vodou, neboť voda z vodovodu způsobuje na listech vznik nevzhledných skvrn. Pravidelně a opatrně odstraňujeme z listů prach. Zaléváme tak, aby substrát byl stále trochu vlhký. Haemarii přesazujeme na jaře, do směsi zeminy ze sekaného sphagnumu, dubového listí a borovicové kúry (v poměru 2:2:1). Během přesazování se postranní rozmnožovací výhonky jednoduše oddělují. Oddenek položíme na zeminu a jen zlehka zasypeme substrátem. Zasypání listového podloží se nedoporučuje, protože rychle uhnívá.
ČELEĎ:
Orchidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Centrální Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Haemaria je na světlo velice nenáročná, v období léta se jí výborně daří na východním nebo severním okně. Dobře roste také při umělém osvětlení.
TEPLOTA:
Haemaria je dosti teplomilná rostlina. V létě snáší teplotu 25 až 30°C, maximum je 32°C. V noci a v zimě teplotu snižte na 20°C, minimum je 18°C. Jestliže budete chtít stimulovat kvetení rostliny, snižte jí teplotu na několik týdnů na 15°C a zajistěte suchý vzduch.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Haemaria v období růstu na jaře a v létě zaléváme bohatě, zemina musí být stále vlhká.
Haemaria v době růstu také přihnojujeme hnojivem pro pokojové rostliny nebo speciálním hnojivem pro orchideje.
Doporučené složení zeminy: 2 díly sekaného sphagnumu, 2 díly dubového listí a 1 díl borovicové kúry.
VLHKOST VZDUCHU:
Haemaria má ráda vyšší vlhkost vzduchu, proto je nutné pravidelné rosení, a to obzvláště destilovanou vodou. Voda z vodovodu způsobuje na listech vznik nevzhledných skvrn.
MNOŽENÍ:
Haemaria se množí během přesazování, a to postranními rozmnožovacími výhonky, které se jednoduše oddělují.
PŘESAZOVÁNÍ:
Haemaria přesazujeme na jaře.
Doporučené složení zeminy: 2 díly sekaného sphagnumu, 2 díly dubového listí a 1 díl borovicové kúry. Během přesazování se postranní rozmnožovací výhonky jednoduše oddělují. Oddenek položíme na zeminu a jen zlehka zasypeme substrátem. Zasypání listového podloží se nedoporučuje, protože rychle uhnívá.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte. .
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.


 Foto / obrázky k článku  Haemaria

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Haemaria
Diskuze k článku
Haemaria
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Haemaria
Haemaria


Haemaria
Haemaria


Haemaria
Haemaria


Haemaria
Haemaria


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Haemaria, neváhejte...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Mikuláš, zítra Ambrož