Filodendron (Philodendron scandens)

Filodendron jsou překvapující zelené liány, které překrásně doplňují interiér jak bytu, tak i služebních prostor.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Philodendron scandens, Philodendron erebescens, Philodendron bipennifolium, Philodendron bipinnatifidum, Philodendron melanochrysum, Philodendron pedatum, Philodendron selloum, Philodendron martianum, Philodendron wendlandii, Philodendron 'Red Emerald', 'Green Emerald', 'Burgundy', Philodendron 'Lynette'.
POPIS:
Jsou překvapující zelené liány, které překrásně doplňují interiér jak bytu, tak i služebních prostor. Filodendrony se velice snadno odlišují od druhých apoidních, hlavně charakterem střídání listů. Každý řapíkový list se rodí uvnitř výhledového listu. U některých druhů tyto výhledové listy rychle opadají a zbytečný viditelný na vrcholku zaniká, ale u mnohých se nadobro uchrání, správně se střídající s řapíkovými zelenými listy. Listy u filodendronů mohou být krásně třpytivé nebo matné, temně zelené nebo načervenalé, stříbrné formy, na vrcholku dlouze zaostřené, středních rozměrů: dlouhé 8 až 14 cm a široké 5 až 9 cm. V uzlech odrůstají vzduchové kořeny. V pokojových podmínkách nekvete. Jestliže rostlině nedopřejeme oporu, stonek se svěsí. Filodendrony jsou teplé a vlhkomilné rostliny. Mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. Je nezbytné je často postřikovat a polévat měkkou, odstátou vodou. Nesmíme dopustit přesychání půdy, ale ani stání vody na podložce si nepřejí. Také se nedoporučuje obřezávat vzdušné kořeny a navrátit je do země. Rouby se obyčejně ukoření ve vlhkém písku při teplotě 24-26°C. Aby se vytvořila stabilní vlhkost, která je nezbytná pro ukořenění, rouby následně zakrýváme skleněnou baňkou nebo polyetylenovou folií. Následně, když rouby dají kořeny, se rozsazují do vrstev v průměru 9 až 10 cm do půdní směsi, která se skládá z dřevnaté zeminy, humusu, rašeliny i písku (1:2:1:0,5). Svoji pozornost věnujeme tomu, zda provedená operace s touto rostlinou byla natolik opatrná, neboť rostliny tohoto nebo jiného stupně toxicity mohou způsobit podrážděnost sliznic očí a nosu, deskovou poruchovost, tlení.
ČELED´:
Araceae, áranovité.
PŮVOD:
Jižní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Mají rádi světlé místnosti, ale ne sluneční paprsky. V pokojových podmínkách nekvete.
TEPLOTA:
Přiměřená, okolo 18 - 20°C. Pozor na průvany.
OSVĚTLENÍ:
Světlé místo s ochranou proti přímému slunečnímu záření. Umístit do lehkého polostínu. Pestrolisté formy potřebují více světla. Filodendron plazivý může růst i na zastíněných místech.
ZALÉVÁNÍ:
Na jaře a v létě přiměřená, zemina by měla být stále lehce vlhká. V zimě zálivku zmírníme, ale zemina by neměla být přesušená. Při přelití žloutnou a hnědnou konečky listů.
HNOJENÍ:
Od března do října, každé dva týdny. Velikým lianám můžeme jedenkrát za léto vyměnit vrchní vrstvu půdy a přihnojit hnojem.
VLHKOST VZDUCHU:
Filodendrony můžeme pravidelně rosit na jaře i v létě. A také v místnostech s ústředním topením. Velké rostliny omýváme listy vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každoročně na jaře mladé rostliny za 3 - 4 roky starší. Zemina - 2 -3 díly drnovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené, 0,5 dílu písku. Při pěstování v těsném hrnku, se mohou objevit skvrny na listech, žloutnou, rostlina zaostává růstu.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Vrcholovými a stébelnými řízky. Pro dobré zakořenění použijeme prohřátou půdu a překryjeme plenou. Velké liany se množí listy s patkou.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Štítenky. Kořenům škodí vlhký a studený extrat.
VAROVÁNÍ:
Vynášení na svěží vzduch se nedoporučuje. Obsahuje látky dráždící pokožku a sliznice.


 Foto / obrázky k článku  Filodendron

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Filodendron
Diskuze k článku
Filodendron
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Filodendron
Filodendron


Filodendron
Filodendron


Filodendron
Filodendron


Filodendron
Filodendron


Filodendron
Filodendron


Fotogalerie (6)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
26.01: Dobrý den, máme doma několik roků Philodendron a potřebovali bychom jej něj...
04.12: Dobrý den, dostala jsem k narozeninám P hilodendron,jed nou jsem ho zalila a...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Filodendr on, neváhe...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk