Brakýř jezevčíkovitý (Alpine Dachsbracke)

Brakýř jezevčíkovitý je svým výrazem inteligentní a přátelský pes, svojí osobností je nebojácný. Vyznačuje se horlivostí, vytrvalostí, velikou energií a životní sílou. Jako domácí společníci jsou však chováni jen zřídka.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Alpine Dachsbracke; čes.: Brakýř jezevčíkovitý

PŮVOD:
Již v dávných časech byl používaný lovecký pes, který svým vzhledem nesl pozoruhodnou podobu jako dnešní Brakýř jezevčíkovitý. V roce 1881 až 1885 měl korunní princ Rudolf Habsburgský se svým hajným z Murstegu a Ischlu Brakýře jezevčíkovitého na svých loveckých výletech v Turecku a Egyptě. V roce 1932 byl předek dnešního Brakýře jezevčíkovitého uznaný špičkovými psími organizacemi v Rakousku jako třetí lovecké plemeno honičů. V roce 1975 bylo jeho jméno změněné na Brakýř jezevčíkovitý a FCI deklarovalo Rakousko jako zemi jeho původu. V roce 1991 by Brakýř jezevčíkovitý zahrnut do 2. části honičů standardu FCI.
POPIS:
Brakýř jezevčíkovitý je robustní a počasí odolný pes, který je užívaný především horskými lovci. Je určený jako slídič pro poraněného jelena, ale také pro zajíce a lišku.
Brakýř jezevčíkovitý je krátkonohý a statný lovecký pes, s robustní postavou silné kostní struktury, hustou srstí a pevnými svaly. Poměr jeho výšky v ramenou k délce jeho těla je 2:3. Poměr jeho obličejové oblasti k lebeční je 9:10.
Lebku má mírně klenutou, s dobře ohraničenou brázdou na čele a lehce zvýrazněným týlem. Stop je dobře zvýrazněný. Nos má černý a čenich silný. Rty má dobře přiléhající, s černým pigmentem. Oči má tmavě hnědé. Uši má vysoko posazené, bez rýh, jsou široce pověšené, hladké středně dlouhé, na koncích zakulacené. Krk má svalnatý a ne příliš dlouhý. Tělo je podlouhlé, silné a dobře svalnaté. Kohoutek je mírně zvýrazněný. Záda jsou rovná, bedra krátká a široká. Hruď je široká a hluboká, s dobře vyslovenou přední částí. Hloubka hrudníku by měla být asi polovinou jeho výšky v ramenou. Břicho má mírně podkasané. Ocas je vysoko posazený, u kořene silný, na spodní straně je porostlý delší srstí, jakoby štětcovitou, délkou dosahuje sotva k zemi, je nesený mírně dolů. Přední končetiny má rovné a silné, v poměru k tělu se jeví spíše kratší. Ramena má dlouhá a silně svalnatá. Zadeček má silná, svalnatý a dobře hranatý. Tlapky má silné a zakulacené, s těsnými prsty, silnými polštářky a černými drápky. Chůzi i pohyb má rovnoměrné, nepřerušované. Kůži má pružnou, silnou a bez vrásek. .
VÝŠKA:
Brakýř jezevčíkovitý má v kohoutku 34 až 42 cm.
Pes má ideální výšku v kohoutku 37 až 38 cm.
Fena má ideální výšku v kohoutku 36 až 37 cm.
VÁHA:
Brakýř jezevčíkovitý váží v rozmezí 15 až 18 kg.
SRST:
Brakýř jezevčíkovitý má dvojitou srst, která se skládá z velmi silné krycí srsti a hustého podsrstí. Na celém těle je dobře přiléhající. Ideální zbarvení je tmavě jelení červené, s nebo bez černých chlupů lehce roztroušených po těle. Také černé, s jasně definovanými červeno hnědými značkami na hlavě, hrudi, končetinách, tlapkách a spodní straně ocasu. Bílá hvězda na hrudi je povolena.
CHARAKTER:
Brakýř jezevčíkovitý je výrazem inteligentní a přátelský pes, svojí osobností je nebojácný. Vyznačuje se horlivostí, vytrvalostí, velikou energií a životní sílou. Jako domácí společníci jsou však chováni jen zřídka.
PÉČE:
Brakýř jezevčíkovitý potřebuje dostatek pravidelného pohybu a dlouhé procházky. Nezapomínejte jeho srst alespoň jednou týdně kartáčovat a občas mu kontrolovat a čistit ouška a zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Brakýř jezevčíkovitý se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Barvář.
VYUŽITÍ DNES:
Barvář a zřídka také společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 2 – Honiči ve smečce.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BJ
ČÍSLO STANDARDU:
254/ 18. 06. 1996 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
10. 10. 1995


 Foto / obrázky k článku  Brakýř jezevčíkovitý

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Alpine dachsbracke (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Brakýř jezevčíkovitý
Diskuze k článku
Brakýř jezevčíkovitý
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Brakýř jezevčíkovitý
Brakýř jezevčíkovitý


Brakýř jezevčíkovitý
Brakýř jezevčíkovitý


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
21.12: Dobrý den, našla jsem psa brakýře jez evčíkovitého. Má tetování v uchu. Potř...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Brakýř jezevčíkovit...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk