ROSTLINNÝ SVĚT
Kala (kornoutice) je velmi známá rostlina, která se bohužel v domácích podmínkách pěstuje málo.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Zantedeschia aethiopica, Zantedeschia elliottiana, Zantedeschia rehmannii.
POPIS:
Je to velmi známá rostlina, která se v domácích podmínkách pěstuje málo. Okvětí existují v různých barvách. U mezidruhových hybridů se vyskytuje i barva krémová, růžové odstíny jsou díky úsilí šlechtitelů dovedeny až do odstínů karmínových a fialových. Při nedostatečném osvětlení barva okvětí bledne. Také však za příliš jasného světla nelze dosáhnout tak syté žluté či růžové barvy, jaká je na obrázku. U všech druhů bez výjimky se po opylování barva okvětí mění na zelenou a počáteční bílá nebo růžová zaniká. Dekorativní jsou také listy. Mají dlouhé řapíky šípového tvaru. Do výsadby lze hlízy nějakou dobu uchovávat v lednici, tam kde uchováváme ovoce a zeleninu. V březnu, nejpozději v dubnu, se musí vysadit. Kala špatně snáší těsnou nádobu. Z nenápadné hlízy vyrůstá celý trs půlmetrových listů. Pokud je květináč malý, je možné, že kala nevykvete. Jakmile se objeví zelené listy, začněte je rosit, jinak začnou jejich konečky osychat a rostlina bude nevzhledná. Může to zdržet i kvetení. Jakmile se objeví první listy, můžeme začít přihnojovat minerálními hnojivy. Na začátku sezóny potřebuje kala hlavně dusíkatá a při kvetení fosfátová a draselná hnojiva. Doba kvetení kaly není dlouhá, asi jeden měsíc. Květ se zpravidla objeví pouze na jednom výhonku, při dobrém zacházení na dvou. Po odkvetení zálivku ihned omezíme. Listy musí uvadnout samy. Vyjměte hlízu, očistěte ji od starých suchých listů a vložte do chladničky, zasypte suchým pískem nebo suchou rašelinou. Hlízy je lépe opatrně lámat. Někdy se při přesazování samy rozlamují a jejich kusy zůstávají v půdě. Po období klidu (pokud se půda znovu používá) vyrůstají malé kaly na nejméně očekávaných místech. Malý kousek hlízy s jedním výhonkem pokvete další rok znovu, pokud se s ním bude dobře zacházet.
ČELEĎ:
Araceae, áronovité.
PŮVOD:
Centrální Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Výsluní i polostín.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Jakmile se objeví první listy, můžeme začít přihnojovat minerálními hnojivy. Na začátku sezóny potřebuje kala hlavně dusíkatá a při kvetení fosfátová a draselná hnojiva. Hojnou zálivku po odkvetení ihned omezíme.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Hlízy je lépe opatrně lámat. Někdy se při přesazování samy rozlamují a jejich kusy zůstávají v půdě. Po období klidu, vyrůstají malé kaly na nejméně očekávaných místech.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice a sviluška, pokud kalu necháme přezimovat v příliš teplém prostředí.
|