WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Fatshedera, Prodarvec břečťanový (Fatshedera lizei)


ROSTLINNÝ SVĚT


Velmi dekorativní jsou 5 -7 – lopatkovité, kožnaté, lesklé, trnité, jasně zelené listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Fatshedera lizei 'Variegata'.
POPIS:
Je mačkavá liána, příbuzná fuchsiím. Velmi dekorativní jsou 5ti až 7mi cípaté, lopatkovité, kožnaté, lesklé, trnité, jasně zelené listy, které v průměru měří od 15 do 25 cm. Květy má nevzhledné, mělké, bělavé, sbírající se do metelky. Velmi efektně vypadají pestrolisté formy. Mladé listy jsou nejdříve jednolité a teprve časem se přizpůsobují lopatkovité formě. U mladé rostlinky jsou listy i výhonky pokryty měkkými, nazrzlými a nahnědlými žíněmi. Mají rády světlé místo, ne však slunečné, lehce tolerují stín. Pestrobarevné rostliny potřebují více světla, zatímco rostliny s jednobarevnými zelenými listy jsou stínomilnější. V létě je možné je snadno vynést na balkon, protože potřebují svěží vzduch. Optimální teplota vzduchu na podzim je 18 až 22°C. Zálivce je nutné věnovat zvláštní péči. Na jedné straně nelze dopustit stojatou vodu na podložce, na druhé straně nesmíme přihlížet přesychání půdy. Listy potřebují regulovaně potírat vlhkou měkkou houbičkou. V zimě doporučujeme raději udržovat v prochladlých, dobře osvětlených prostorách, při teplotě 8 až 10°C. Při takovýchto podmínkách režimu a zavlažování znatelně prospívají, v přeschlé půdě jsou však nespokojené. Fatschedera se lehce rozmnožují vrcholkovými rouby, ale také vzdušnou cestou. Roubují se obvykle na jaře.
ČELEĎ:
Araliaceae, aralkovité.
PŮVOD:
Úmělý (Francie).
UMÍSTĚNÍ:
Mají rády světlé místo, ale ne slunečné, lehce tolerují stín. Pestrobarevné rostliny potřebují více světla, zatímco rostliny s jednobarevnými zelenými listy jsou více stínomilnější.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Zálivce je nutné věnovat zvláštní péči.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fatschedera se lehce rozmnožují vrcholkovými rouby, ale také vzdušnou cestou. Roubují se obvykle na jaře.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Roubovými kleštěmi se mohou zranit a porušit. Svilušky a štítenky hrozí při příliš teplém přezimování.
VAROVÁNÍ:
Jedováté.

___________________________________________________________________________________