WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika)


PSÍ SVĚT


Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) je vytrvalý, chytrý a pracovitý pes. Svoji práci může vykonávat bez předcházejícího výcviku. Plemeno je možné využívat pro ochrannou a hlídací službu.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika; čes.: Něnecká jelení lajka
PŮVOD:
Na severozápadě Ruska kočovní samojedi (starší název něncy) po dlouhá léta chovali psy ze skupiny špiců, a to především pro jídlo, pro pastvu a k lovu na jelena. Zvláštní znaky jim nepřiznali a jejich chovem se nezabývali. V poslední době Něneckou jelení lajku odchovali na druh zbarvení bílé barvy a tento druh se stal všeobecně známý jako lajka samojedů.
POPIS:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) je plemenem služebních psů.
Je to středně velký pes, špicovitého typu, velice proporcionální postavy. Hlavu má klínovitého tvaru, se širokou lebeční částí. Uši jsou vztyčené a stojící, trojúhelníkového tvaru.
VÝŠKA:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) má v kohoutku 41 až 46 cm.
VÁHA:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) váží v rozmezí 19 až 23 kg.
SRST:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) má hustou a hebkou srst, která obrysy jejího těla skrývá. Zvlaštním, pyšným dojmem působí krk, který je pokrytý hustým "límcem" a končetiny, které jsou pokryté huňatými "kalhotkami".
Zbarvení je různé šedé, černé, bílé, žluto hnědé, jednobarevné i strakaté. Bohatá srst jej chrání před jakoukoliv nepřízní počasí.
CHARAKTER:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) je vytrvalý, chytrý a pracovitý pes. Svoji práci může vykonávat bez předcházejícího výcviku. Plemeno je možné využívat pro ochrannou a hlídací službu.
PÉČE:
Něnecká jelení lajka (Nenets Herding Laika, Reindeer Herding Laika) potřebuje zajistit dostatek pravidelného pohybu a přiměřené fyzické zátěže. Její srst vyžaduje jen malou péči. V období línání, které je sice krátké, zato však intenzivní, její chlupy odstraňujte gumovou rukavicí.
PLEMENO:
FCI - Neuznaná plemena.

___________________________________________________________________________________