WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Navarrský ohař (Navarro Pointer, Old Spanish Pointer)


PSÍ SVĚT


Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) je živý a energický pes, s dobře vyvinutými přirozenými vlastnostmi, a vyváženým a stálým charakterem. Jeho jedinečnou zvláštností je rozdvojený nos, tedy hluboká brázda ve středu nosu, táhnoucí se od čela přes celá záda.


ANGLICKÝ NÁZEV:
špaň.: Perdiguero Navarro; angl.: Old Spanish Pointer, Navarro Pointer; čes.: Navarrský ohař
PŮVOD:
Vyšlechtěno ve Španělsku od starých plemen španělských loveckých psů, kteří měli velkou zásluhu na formování evropských kontinentálních plemen příbuzných psů. Navarrský lovecký pes je již velice známým plemenem, avšak byl obnovován milovníky-nadšenci a za hranicemi Španělska zcela neznámý.
POPIS:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) je plemenem loveckých přátelských psů. Jako druhé jméno se užívá Perdiguero navarro.
Jednoznačnou zvláštností tohoto psa je rozdvojený nos, tedy hluboká brázda ve středu nosu, táhnoucí se od čela přes celá záda, a čenich nosu). Čumák je široký, přechod od čela na mordu je ostře vyražen. Na krku jsou volné vrásky, tvořící lalok.
VÝŠKA:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) má v kohoutku 51 až 61 cm.
VÁHA:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) váží v rozmezí 25 až 30 kg.
SRST:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) mívá krátkou i dlouhou srst. Zbarvení je bílé se žlutými známkami, játrové s žlutými známkami nebo játrové s bílými tečkami.
CHARAKTER:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) je živý a energický pes, s dobře vyvinutými přirozenými vlastnostmi, a vyváženým a stálým charakterem. Využívá se především k nahánění zvěře do sítí.
PÉČE:
Navarrský ohař (Navarro Pointer, Perdiguero Navarro) potřebuje zajistit dostatek pravidelného pohybu a přiměřenou zátěž. Jeho srst vyžaduje jen málo péče, udržujte ji v čistotě.
PLEMENO:
FCI - Neuznaná plemena.

___________________________________________________________________________________