WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Velký modrý gaskoňský honič (Grand bleu de Gascogne)


PSÍ SVĚT


Velký modrý gaskoňský honič je dobrosrdečný a chytrý pes. Ke všem členům rodiny se chová velmi přátelsky.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Grand Bleu de Gascogne, Great Gascony Blue
PŮVOD:
Velký modrý gaskoňský honič byl vyšlechtěn ve středověku, ve Francii. Podle jedné z legend vznikl křížením Finských loveckých psů s Bloodhoundy. Vyšlechtěn byl pro hon a lov velké zvěře. Je to velice staré plemeno. Jeho předkové však nejsou přesně známi.
POPIS:
Velký modrý gaskoňský honič je krásně rostlý pes, pevného složení. Není nijak obzvláště rychlý, je však velmi silný a vytrvalý. Výška v kohoutku dosahuje 72 cm, váha se pohybuje v rozmezí 32 až 35 kg. Hlava je velká a silná, protáhlého tvaru. Tmavé oči jsou hluboko posazené, pohled trochu melancholický, barva je kaštanová. Má smutný, ale půvabný výraz. Uši jsou velké, měkké a těžké. Srst je vcelku krátká, hustá a bohatá. Zbarvení je bílo-černé, s efektem modré barvy: na bílém podkladě jsou husté černé tečky a černé skvrny, doplněné rezavým základem. Ocas je spíše silnější a delší.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 72 cm.
Fena má s kohoutku 62 až 68 cm.
VÁHA:
Velký modrý gaskoňský honič váží v rozmezí 32 až 35 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Velký modrý gaskoňský honič má vcelku krátkou, hustou a bohatou srst. Zbarvení je bílo-černé, s efektem modré barvy: na bílém podkladě jsou husté černé tečky a černé skvrny, doplněné rezavým základem.
CHARAKTER:
Velký modrý gaskoňský honič je dobrosrdečný a chytrý pes. Ke všem členům rodiny se chová velmi kamarádsky. Je to domácí miláček. Má vynikající lovecké schopnosti a smysly. Povahou je spíše barvář, než honič. Potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Velký modrý gaskoňský honič se v průměru dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil vlky a vysokou zvěř.)
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes (Lovil drobnou a velkou zvěř.)
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
VMG
ČÍSLO STANDARDU:
22 / 18.02.1997 (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.01.1996

___________________________________________________________________________________