WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Lilek ozdobný (Solanum capsicastrum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Je to nevysoký keřík, výškou okolo 40 - 60 см.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Solanum capsicastrum, Solanum aviculare, Solanum jasminoides, Solanim laciniatum, Solanum melogena, Solanum pseudocapsicum, Solanum rantonnetii, Solanum wendlandii.
POPIS:
Je to nevysoký keřík, výškou okolo 40 až 60 cm. Má jednoduché celistvé podlouhlé kopinovaté listy. Má nevelké bílé květy, které hojně pokrývají rostlinu. Kvete v létě. V zimě je rostlina pokryta jasně červenými nebo nafialovělými višňovými plody. Jsou jedovaté! Udržujeme při teplotě 18 až 19°C. Zaléváme hojně, na podzim mírněji. Sluneční světlo. Na jaře a v létě provádět postřikování. V období nasazování plodů je nezbytné neustále používat organická a minerální hnojiva. Používá se směs z listové půdy, kompostu, humusu a písku (v poměru 1:1:1:1/2). Rozmnožuje se semeny a zelenými řízky na jaře.
ČELEĎ:
Solanaceae, lilkovité.
PŮVOD:
Madeira, Brazílie, Uruguay.
DOBA KVĚTU:
Květen až červen.
TEPLOTA:
V létě mírná, neměla by přesáhnout 20°C. V zimě lilek udržujeme v chladu při teplotě přibližně 12 až 14°C, minimálně 10°C. Při přezimování v místnosti s teplotou nad 18°C listy lilku žloutnou a opadávají, plody scvrkávají, a také opadávají, zatímco při chladném přezimování se plody na rostlině drží několik měsíců.
OSVĚTLENÍ:>
Lilek je světlomilný, při jasném světle dobře roste, zastínění může být potřeba pouze v nejteplejších hodinách letních dní. Trpí-li rostlina nedostatkem světla, má málo listů, špatně kvete a plodí.
ZALÉVÁNÍ:
Ve vegetačním období musí být zemina stále vlhká. V zimě zaléváme zřídka.
HNOJENÍ:
Od května do září hnojíme každý týden speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Můžeme použít i hnojivo na rajčata.
VLHKOST VZDUCHU:
Potřebuje pravidelné rosení, ale nejlepší je postavit květináč s lilkem na misku s vlhkými oblázky nebo keramzitem. V příliš suchém vzduchu v místnosti může být napaden sviluškou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Lilek se přesazuje každým rokem v únoru. Doporučený podíl zeminy: 2 díly hlinito-drnité zeminy, 1 díl listovky, 1 díl humusu, 1 díl písku. Nutností je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
V březnu až dubnu stonkovými řízky, také semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice, svilušky, molice (suchý vzduch).
VAROVÁNÍ:
Jedovatý.

___________________________________________________________________________________