WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Jmelí (Viscum album L.)


ROSTLINNÝ SVĚT


Roste roztrošeně jak parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích


Kdo by je neznal? Roste roztrošeně jak parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích. Již si je nedovedeme odmyslet z našeho života, neboť je velkolepou léčivou rostlinou.

Na hostitelském stromě vyrůstá v tvaru koule. Vždy zelené listy jsou kožovité a žlutozelené.

Bobulky jsou bílé jakovy sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé. Lepkavá semena roznášejí ptáci zobáky nebo nestrávená trusem. Jeho rozmnožování je možné pouze takto, neboť semena nevzejdou ani ve vodě ani v zemi.

Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl každé zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu.

Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti padoucnici (epilepsii).

Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích.

Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá.

Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Použít můžeme však i ty, které rostou na jedlích, borovicích a na ovocných stromech.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat!Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou.
V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích.

Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku.

Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku.

Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer.

Jmelí je také vynikajícím léčivem proti zvápenatění cév. Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici, která by vůbec nenastala, kdyby se dříve pil pravidelně

čaj ze jmelí.
Když však již někdo mrtvici dostal, pak ať pije denně po dobu šesti týdnů tři šálky, tři týdny dva šálky a dva ýdny jeden šálek čaje ze jmelí, a to následovně:

první šálek z polovice před a po snídani
druhý před a po obědě
třetí před a po večeři
Bylo by vůbec potřebné jednou v roce absolvovat šestitýdenní kúru s čajem ze jmelí. Bylo by také vhodné pít po celý rok ráno jeden šálek jmelí, aby se tento dobrý stav udržel.

Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu, čaj vniřně použitý působí proti krvácení plic, krvácení střev při tyfu a úplavici.

Jmelí je výrazným prostředkem pro srdce a krevní oběh. Při onemocnění krevního oběhu je radno vždy vzít v úvahu použití jmelí. Má rovněž účinné látky, které normalizují hospodaření celého těla, a proto způsobuje i na pohled nepochopitlené, tj. že vysoký tlak se snižuje a nízký tlak se zvyšuje. Tím utiší nepokojné srdce a činnost srdeční se posilní.

Zmizí také všechny průvodní znaky nenormálního krevního tlaku, jako návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku.

Jmelí zároveň účinkuje proti všem chorobám srdce, a proto se může oprávněně tvrdit, že je nepostradatelným pomocníkem při všech poruchách srdce a krevního oběhu.

V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké nároky a žene ho stále do větší časové tísně, skutečně takového pomocníka potřebujeme.

Rada
Vypijte v průběhu dne po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve studeném nálevu, neboť tak se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci.

I ženy by měli jmelí užívat. Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky.

Při těžkostech klimaktéria provázených bušením a zrychlování tepu srce, návaly, pocity strachu a poruchami dýchání, by se měl pít čaj ze jmelí více roků. Těžkosti se zcela ztratí a už nemáme pocit, ze jsme v přechodu.

Čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i neplodnost ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě nalačno, půl hodiny před snídaní a stejně tak večer před spaním. Kapky ze jmelí je možné dostat v lékárně.

V poslední době medicína používá jmelí preventivně za účelem předcházení rakovině. Zkušenosti vždy znovu potvrzují, že léčivky pročišťují organismus a odpuzují choroby.

Používejte těchto pomocníků a tak upevňujte a stále udržujte své zdraví.

Způsob užívání:
Čaj:
Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody. Ráno se jen ohřeje a scedí.
Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.

Čerstvá šťáva:
Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém stavu se z nich za pomoci odstředivky získá šťáva

Vazelína:
Čerstvé bílé bobulky jmelí se smísí se sádlem na vazelínu

UPOZORNĚNÍ!!!
Vazelínu použiváme jen zevně při omrzlinách!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz

___________________________________________________________________________________