WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Jak se postarat o poraněného živočicha? (Poraněná volně žijící zvířata)


PSÍ SVĚT


Pomoc by se měla omezit pouze na dopravu k veterináři či do záchranné stanice.


Naše civilizační vymoženosti nám přinášejí čím dál více všemožných vymožeností, čím dál více luxusu a život zpříjemňujících věcí. Zkusme se na to ale podívat z druhé strany. Na čí úkor si těchto výhod užíváme? Stačí se podívat kolem sebe. Kolik přejetých zajíců a ježků najdeme každý rok na silnicích? Kolik ptáků zahubí třeba jen jedna nezakrytá nádrž se starým olejem? Kolik střelených dravců a volavek se dostane rok co rok do záchranných stanic? A kolik jich nikdo už nenajde?

Buď nevědomky, nebo i záměrně žijeme na cizí účet. Kdo by ho chtěl alespoň trochu splácet, může pro volně žijící zvířata mnoho udělat.

Jak poznáme, že volně žijící zvíře není v pořádku? Velmi jednoduše tím, že ztrácí schopnost své nejpřirozenější reakce, a tou je útěk před člověkem. Při odchytu zvířete však musíme dbát zvýšené opatrnosti, neboť zvířata sice nemohou utéci, ale další obranné reakce (jako např. kousání a škrábání) mohou ovládat velmi dobře. Laikům nedoporučujeme zkoumat, jaká zranění odchycený živočich má. To bychom měli nechat na odbornících. Pomoc by se měla omezit pouze na dopravu k veterináři či do záchranné stanice. Drobné savce je vhodné umístit do nepříliš velké pevné přenosky ze dřeva, někdy postačí i papírová krabice. Ptáky je pak nejvhodnější umístit do textilních pytlíků.

Kontakty na záchranné stanice:

Libštát na Semilsku: František Včelák, tel. 732 228 801
Pátek u Poděbrad: Luboš Vaněk, tel. 603 864 822


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz

___________________________________________________________________________________