WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Hatiora (Hatiora rosea, Hatiora graeseri)


ROSTLINNÝ SVĚT


Hatiora se často plete s vánočním kaktusem. Kvete krásnými různě zbarvenými květy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Hatiora, Hatiora rosea, Hatiora graeseri
POPIS:
Hatiora se často se plete s vánočním kaktusem. Hatioru lehce odlišíme, má radiální symetrický tvar s krátkou kvetoucí trubkou. Články jsou okrouhlého tvaru a často mají načervenalý oddenek. Hatiora graeseri se vyznačuje červenými, žlutými, oranžovými, růžovými, atd. Hatiora rosea může mít květy různých odstínů, od růžového po fialový.
Hatiora ostatním druhům podobná není, sestává se z mnoha větviček, které se skládají z článků dlouhých až do 3 cm, tloušťku mají 0,5 až 10 cm. Kvetení je neobyčejně bohaté s desítkami malých žlutých květů. Počítejte s tím, že časem bude rostlina potřebovat oporu na přidržení rostliny.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Hatiora se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát jí období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Hatiora má ráda stanoviště na světlém místě nebo v lehkém polostínu. Je nutné ji před přímými slunečními paprsky zastínit. Dobře se jí daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Hatiora potřebuje poté, co se jí objeví poupata, až do konce kvetení vydatnou zálivku, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Hatiora se přihnojuje od března do června každé 2 týdny speciálním hnojivem pro kaktusy. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, stejně jako pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Hatiora má ráda vysokou vlhkost vzduchu, proto uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí velikonočním kaktusům prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Hatiora se přesazuje vždy po odkvětu, na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení by měla být prostorná, ne však hluboká. Upřednostňuje substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Hatiora se rozmnožuje semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodní část bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hatiora bývá škůdci a chorobami napadána pouze následkem přelití.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.

___________________________________________________________________________________