WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata)


ROSTLINNÝ SVĚT


Rostlina s nápaditým českým lidovým názvem.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Plumbago auriculata.
POPIS:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) je keř s plazícími se větvemi a bledě modrými květy. Vyžaduje stanoviště s dostatkem přímých slunečních paprsků. V létě zaléváme hojně a jednou za 2 týdny hnojíme hnojivem pro kvetoucí rostliny. Dobře snáší suchý vzduch. Květy se objevují pouze na mladých výhoncích, proto se rostlina každý rok ořezává.
ČELEĎ:
Plumbaginaceae, olověncovité
PŮVOD:
Jižní Afrika
TEPLOTA:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) má raději chladnější umístění nebo stanoviště přiměřeně teplé. Minimální teplota je 7°C.
OSVĚTLENÍ:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) vyžaduje přímé sluneční světlo, zvolte mu proto dostatečně osvětlené stanoviště. Dobře snáší suchý vzduch.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) přes léto udržujeme ve stále mírně vlhkém substrátě, v zimě zálivku omezíme. Jednou za 2 týdny hnojíme hnojivem pro kvetoucí rostliny.
MNOŽENÍ:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) se rozmnožuje stonkovými řízky nebo semeny. Množení řízky se provádí na jaře (kdy je ostatně dobré rostlinu trochu seříznout, takže řízků bude dostatek) nebo na podzim. Řízky zakoření při teplotě 18 až 20 °C.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) je škůdci či chorobami napadán jen velmi vzácně.

___________________________________________________________________________________