Portugalský ovčák (Portuguese sheepdog)

Chytrý a oddaný pes. Velice komunikativní a pohyblivý, k cizím lidem však nedůvěřivý.


ANGLICKÝ NÁZEV:
portu.: Cao da Serra de Aires; angl.: Portuguese Shepherd Dog
PŮVOD:
Začátkem 19. století na jihu Portugalska žili nevelcí a huňatí psi. Využívali se jako pastevci, pomáhali na farmách a při práci, byli však bráni za členy rodiny. Portugalský ovčák je velice podobný pyrenejskému a katalánskému ovčákovi, ale přímý důkaz o jejich shodném původu není.
POPIS:
Jde o plemeno služebních a pastýřských psů, je to farmářský pes. Druhé označení se používá Cao da Serra de Aires. Je to pes středních rozměrů, s lehce protáhlým tělem. Je velice vhodný pro pastýřskou činnost, stejně jako Briard. Zvláštním až unikátním pracovním návykem je, že si výborně pamatuje migrační trasy jím pasených zvířat a stád, a nedovolí jim tak rozeběh do příliš vzdáleného okolí. Je velice užitečné zvláště ve chvílích, kdy není přítomen sám pastýř.
Přední část hrudi je vypouklá a dobře vyvinutá, střední hloubky i šířky. Má lehce skloněný trup, u krku nezvykle nížeji postavený. Tlapy jsou silné, tělu souměrné. Krk je vzhledem k tělu proporcionální. Hlava velká, široká, není však dlouhá ani kulovitá. Čumák je téměř válcovitý a od lebky dlouhý zhruba 2/3. Čelisti jsou dobře vyvinuté s ideálně velikými bílými zuby. Délka lebky je vzhledem k šířce kompaktní. Oči jsou upřednostňovány temné barvy, střední velikosti, formy okrouhlé. Oblast očí je černá nebo tmavší, než je základní zbarvení ostatní srsti. Uši má střední délky, trojúhelníkové formy, jsou vysoko-posazené avšak svěšené.. Ocas je svěšený, směrem ke konci zúžený. V klidném stavu je svěšený do úrovně holeně, ve chvílích neklidu směřuje poněkud vzhůru. Srst je velmi hustá a na hlavě i těle dlouhá, avšak nezakrývá oči. Chlupy jsou střední tloušťky, podobají se kozlím. Zbarvení je standardně žluté, kaštanové, šedé, vlčí-šedé a černé s bílými chloupky, bez bílých skvrn, s výjimkou jediné bílé skvrny na hrudi. Pohyb je lehký a rychlý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45 až 55 cm.
Fena má v kohoutku 42 až 52 cm.
VÁHA:
V rozmezí 12 až 18 kg.
SRST:
Srst je vlnitá, velmi hustá a na hlavě i těle dlouhá, oči však nezakrývá. Zbarvení je standardně žluté, kaštanové, šedé, vlčí-šedé a černé s bílými chloupky, bez bílých skvrn, s výjimkou jediné bílé skvrny na hrudi. Srst jej ochraňuje před jakýmkoliv počasím.
CHARAKTER:
Velice komunikativní a pohyblivý, k cizím lidem však nedůvěřivý. Je výborným nočním hlídačem. Výchovným principem „dělej jako já“ se novým věcem velmi rychle učí. V Portugalsku se mu proto říká „pes – opice“.
PÉČE:
Není náročný.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CSA
ČÍSLO STANDARDU:
93 / 27.02.1996 (Portugalsko)


 Foto / obrázky k článku  Portugalský ovčák

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Portuguese sheepdog (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Portugalský ovčák
Diskuze k článku
Portugalský ovčák
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Portugalský ovčák
Chybí nám fotka tohote pejska, proto nás velmi potěšíte, když nám sami zašlete fotku Vašeho miláčka... Předem děkujeme a tešíme se na něj.

Fotogalerie (2)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Portugals ký ovčák, ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Jiří, zítra Marek