Paraguay (Republica del Paraguay)

Paraguay vyváží hlavně el. energii, které vyprodukuje mnohonásobně více než spotřebuje…


Název CZ: Paraguayská republika
Název ENG: Paraguay
Originální název: Republica del Paraguay
Hlavní město: Asunción (505 000 obyv.)
Počet obyvatel: 6 193 000
Rozloha (km2): 406 750
Hustota osob/km2: 15,2
Umístění: Jižní Amerika
Sousedi: Argentina, Bolívie, Brazílie
Úřední jazyky: španělština, guaraní
Gramotnost: 92,5 %
Náboženství: katolíci (93%), protestanti
Národnostní složení: Paraguayci (90%), Brazilci (3%), Němci (1%)
Politický stav: republika
Členství v mezinárodních organizacích: OSN, ALADI, MERCOSUR, SELA
Měna: guaraní (PYG) = 100 centésimů
Kurz (Kč): 1000 gauraní = 4,189 (25. 8. 2005)
Časové pásmo: UTC -4
Mezinárodní zkratka: PRY
Doména (internet): .py
Předvolba (telefon): 00595
mobil: 0059521, 005259
Ekonomika: Inflace těsně pod 10%, nezaměstnanost 15%, zahr. dluh 3,35 mld. USD.
Hlavní odvětví ekonomiky: průmysl, zemědělství
HDP (USD): 28,11 mld.
HDP (na 1 obyv. v USD): 975
Vodní plocha (km2): 9 450
Velká města: Ciuadad del Este, Concepción, San Lorenzo
Hlavní řeky: Paraná
Moře: nemá
Podnebí: tropický pás
Úhrn srážek: až 1400 mm
Roční teploty: 18,2°C (v létě) až 29,7°C (v zimě)
Reliéf: na západě se rozprostírají ploché planiny Gran Chana;
Na paraguayském území se nachází několik významných pohoří:
- Cordillera del Amambay s nejvyšším vrcholem 700 m, v oblasti národního parku Cerro Corá ( Pedro Juan Caballero)
- Cordillera del Mbaracayú, dlouhé 120 km, tvoří přirozenou hranici s Brazílií
- Cordillera de Caaguazú v centru země
- Cordillera de Altos s národním parkem Ybycuí, obklopující města Caacupé, Piribebuy y Paraguari, důležitá střediska tradičních lidových řemesel. Flora: Bezesporu největší a nejtrvalejší dojem z návštěvy v Paraguayi získá turista z nádherné barevné záplavy květů jak ve vnitrozemí, tak v hlavním městš Asunción. Velkou část země pokrývá zelený vlhký les s typickými stromy:
- LAPACHO ROSADO (lapačový strom), národní strom kvetoucí v zimě
- YBYRAPYTA AMARILLO (žlutý ybyrapyta), kvetoucí v létě a na podzim
- PETEREBY a GUAYCA.
- JACARANDA AZUL (modrá jacaranda) a FLAMBOYANT ROJO (červený sapan), kvetoucí na jaře.
Běžnými lučními květy jsou v Paraguay jasmín, bílé a oranžové květy manga, ibišky a orchideje. Jejich aromatická vůně naplňuje venkov i města.
Velmi známá je také YERBA MATE (cesmína paraguayská, maté) divoce rostoucí keř. Zelené listy této rostliny se suší a drtí - poté se z nich připravuje tradiční "tereré", nápoj který se v létě podává se studenou vodou a v zimě s horkou.
Fauna: Většina paraguayské fauny je soustředěna v polotropických oblastech a savanách. Z nekonečného množství živočichů jmenujeme pouze nejrozšířenější druhy:
- Divoké prase, divoké prase pekari, tapír, puma, jaguár, nosál, pásovec, opice atd.
- Ryby : pražma, sumec, pacú atd.
Využití plochy:
pastviny (55%), lesy (33,5%), orná půda (5,5%), ostatní (6%)
Zajímavosti (architektura):
Přehradní nádrž Itaipú
Vodní elektrárna Itaipú se nachází na řece Paraná, na hranicích Paraguaye a Brazílie. Je nejvýkonnější vodní elektrárnou na světě - při maximálním výkonu vyrobí 18 turbín 12 600 000 kw. Itaipú zásobuje energií celou Paraguay, objem nádrže je 62.000 m3. Stavba vodní elektrárny Itaipú byla vybrána organizací ASCE ( Americká společnost civilního inženýrství) mezi 7 moderních divů světa. Stejně jako ostatní vodní elektrárny byla stavba podrobena tvrdé kritice kvůli škodám způsobeným na životním prostředí. Největší ztrátou bylo zaplavení vodopádů Guairá.
Jezuitské ruiny
Památka zařazená na listinu UNESCO "Světové dědictví lidstva"
V letech 1587 až 1768 byla hlavním úkolem Tovaryšstva Ježíšova, jezuitského řádu, evangelizace domorodých indiánů guaraní. Začalo tak “duchovní dobývání” Paraguaye. Jezuitské misije, tzv. redukce, byly organizací, která dodnes ohromuje celý svět – stovky domorodců vedených jezuity vytvořily velmi zajímavý sociálně-ekonomický, soběstačný a vysoce kulturní společenský model, který značně ovlivnil budoucnost Ameriky.
Zajímavosti (příroda):
Paraguayské Chaco - divoká, pouštní oblast s těžkými životními podmínkami zasahuje také na území Bolivie a Argentiny. Vědecké studie dokazují, že tento prostor byl původně mořským dnem. Z tohoto období pochází četné laguny se slanou vodou a množství geologických nálezů (trilobité).
Chaco se také stalo dějištěm jedné z nejkrutějších válek na paraguayském území, stopy historických bitev najdeme na mnoha místech i v současné době.
Chaco je velmi řídce obydlená oblast. Většinu obyvatel tvoří domorodé kmeny (Lenguas, Ayoreos, Nivaklés a další), soustředěné kolem mennonitských kolonií. Tyto kolonie jsou součástí specifické tradice - dynamicky se rozvíjející města (Loma Plata, Filadelfia y Neuland) bohatnou z chovu dobytka a přes své umístění v samém srdci Chaca překvapují návštěvníky vysokou kulturní úrovní.
Popis státu:
Historie:
Paraguay objevil roku 1524 portugalec Alejo García. Patnáctého srpna roku 1537 založil španěl Juan de Salazar de Espinoza pevnost Asunción, dnešní hlavní město republiky. Následujících 200 let byla Paraguay známá pod jménem "Indická provincie" (Provincia de las Indias). Nejdůležitější události z této doby jsou:
1. Setkání s místodržitelem Domingo Martínez de Irala roku 1539, který podporoval španělské dobyvatele v uzavírání sňatků s domorodými ženami.
2. Založení jezuitského řádu roku 1588 bylo počátkem pozoruhodného ekonomického a vzdělávacího systému, který se nazýval "Las reducciones". Jezuitské kolonie se nacházely v provincii Itapúa, blízko města Encarnación. V roce 1609 se dva členové jezuitského řádu vydali na misijní cestu, která je přivedla z Asuncionu k jižní části řeky Paraná. Začátek mise byl založen na jednoduchém principu: Tupa mba´é - majetek bohů a Avá mba´é - majetek domorodců. Každá misijní osada byla postavena kolem širokého centrálního náměstí. Náměstí z jedné strany obklopoval kostel, škola, dílny, hřbitov a tzv. Velký dům pro vdovy a sirotky. Na druhé straně byla umístěna obydlí domorodců. Každá mise byla vedena dvěma jezuity, kteří se nazývali Paí Tua - Hlava otce, a Paí miní - Mladší nebo také Malý otec. Zemědělské práce jako např. pěstování maté, cukrové třtiny a chov dobytka, byly určeny k základnímu zabezpečení obyvatel, část produkce byla určena královské koruně. Základním úkolem mise bylo vzdělávání domorodců a jejich obrácení na křesťanskou víru. Výuka, tj. čtení, psaní a základní matematika, probíhala v domorodém jazyce guaraní. První tištěná kniha byla vydána jezuity r. 1700 v Río de la Plata. Jezuitská éra, charakterizovaná stabilní ekonomikou, perfektní organizací a prosperujícími dílnami, skončila r. 1767 vyhnáním jezuitského řádu z paraguayského území. Ruiny jezuitského státu "Las Reducciones" je možné navštívit v oblastech Jesús, Trinidad, San Cosme a Damián. Kromě jezuitského a františkánského řádu působily na území dnešní Paraguaye i další řády, které se také věnovaly vzdělávání domorodců. Během tohoto období vznikla tzv. Barokní škola guaraní, velmi podobná školám v Cuzco a Quito.
První boj za nezávislost proběhl v Paraguay v letech 1721 - 1723 v souvislosti s nepodařeným povstáním komunerů. Zprávy o nezávislosti Spojených států a o revoluci ve Francii následně způsobily zostření politické situace, které vyvrcholilo 14 a 15 května roku 1811 pokojnou kapitulací španělského místodržitele Bernarda Velazca.
Za zakladatele paraguayského státu je považován Dr. José Gaspar Rodríguez de Francia, " El Supremo" (Nejvyšší). V roce 1816 se prohlásil doživotním diktátorem, "aby chránil Paraguay před zmatky v sousedních státech". Po jeho smrti roku 1840 začalo období nazývané "López" podle prvního paraguayského prezidenta, Carlose Antonia Lopeze. Během jeho vlády byly postaveny nejvýznamnější budovy v hlavním městě - Národní katedrála (Catedral Nacional), budova železničního nádraží (Estación de Ferrocarril), kostel Svaté Trojice (Iglesia de Trinidad) a Legislativní palác (Palacio Legislativo). Dalším prezidentem se stal syn Carlose Antonia, Francisco Solano López, jemuž Paraguay vděčí za vybudování Vládního paláce ( Palacio de Gobierno), Národního divadla ( Teatro Nacional) a Pantheonu hrdinů (Pantheon de los Héroes). Během období "Lopéz" však došlo k válce tzv. Trojspolku (1865-1870), která nechala Paraguay zcela zdevastovanou.
Po šedesáti letech, kdy se země téměř vzpamatovala z následků války, vypukl další konflikt - tzv. válka o Chaco (1932-1935}, který značně zmenšil mužskou populaci Paraguaye mezi 16 a 65 lety.
V současné době, deset let po ukončení diktatury generála Stroessnera (1954 - 1989), je Paraguay považována za plně demokratickou zemi. V roce 1989 vynesl převrat na místo hlavy státu generála Andrése Rodrigueze, který byl následně,14.5.1989, zvolen prezidentem řádnou ústavní cestou. Jednalo se o první svobodné volby za posledních 40 let. V následujících demokratických prezidentských volbách zvítězili: Ing. Juan Carlos Wasmosy - (1994-1997) a Ing. Raúl Cubas (1998-1999). Současným prezidentem Paraguayské republiky je Luis Gonzalez Macchi.


Téměř stoprocentní podíl na produkci energie mají vodní elektrárny. Země až 25násobek více energie než spotřebuje, většinu proto vyváží.
Pěstuje se obilí, maniok, sója, cukrová třtina, podzemnice olejná, ananasy, citrusy a hrozny. Chová se skot, prasata.
Vývoz: el. energie, maso, bavlna.
Dovoz: potraviny, spotřební zboží, tabák, ropa, elektrotechnika, stroje, dopravní prostředky.
Hlavními obchodními partnery jsou Argentina, Brazílie, Chile, Uruguay, USA.

Část informací převzato: www.paraguay.cz (Honorární konzulát Republiky Paraguay v České republice)


 Mapa státu  Paraguay všechna města státu  Paraguay Největší města státu  Paraguay Foto / obrázky k článku  Paraguay

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Paraguay  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Paraguay
Diskuze k článku
Paraguay
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Paraguay
Paraguay


Paraguay
Paraguay


Paraguay
Paraguay


Paraguay
Paraguay


Paraguay
Paraguay


Fotogalerie (12)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Paraguay, neváhejte...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Liběna, zítra Saskie