Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen (Veterinární zákroky)

Skutečnost je ale taková, že majitel vyhledá odbornou pomoc až poté, co se nádor začne zvětšovat a během několika dní či týdnů několikanásobně zvětší svůj objem.


Nádorové onemocnění mléčné žlázy u fen

Novotvary mléčné žlázy jsou nejčastějším nádorovým onemocněním u fen. Postihují především feny ve vyšším věku. Nejčastěji je postihována tkáň mléčné žlázy pod posledním párem struků.

Podle postižené tkáňové struktury dělíme novotvary mléčné žlázy na epiteliální, mezenchymální a smíšené, podle typu nádorového bujení na maligní (zhoubné) a benigní (nezhoubné).

Nádor mléčné žlázy je ze strany majitele velmi často přehlédnut nebo, a to snad ještě častěji, podceněn. Dlouhou dobu, často i několik let, jsou novotvary ve tkáni přítomné jako velmi drobné nebolestivé dobře ohraničené uzlíky velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů. Feně takový útvar nevadí a majitele nic nenutí se jím zabývat. Toto je však období, ve kterém by měl být takto drobný intaktní novotvar odstraněn a zaslán na histologické vyšetření, abychom zjistili, o jaký typ nádoru se jedná.

Na rentgenovém snímku hrudníku feny jedenáctiletého křížence je patrné zastínění celého plicního pole vícečetnými plicními nádory, jež sem metastazovaly z mléčné žlázy.

Skutečnost je ale taková, že majitel vyhledá odbornou pomoc až poté, co se nádor začne zvětšovat a během několika dní či týdnů několikanásobně zvětší svůj objem. V tomto období však již může docházet ke vzniku tzv. metastáz, což znamená, že nádor se krevní nebo lymfatickou cestou dostává z mléčné žlázy do dalších orgánů. Nejčastějším cílovým orgánem metastáz jsou lymfatické uzliny, plíce, játra, ledviny a srdce.

Prevence a pravidelná kontrola mléčné žlázy feny ze strany majitele je opatřením, jímž můžeme předejít velmi závažným komplikacím.

Novotvary lokalizované ve tkáni mléčné žlázy není těžké odstranit, pokud se tento chirurgický zákrok provede včas. V některých případech se přistupuje i k odstranění celé léčné žlázy na jedné nebo i obou stranách. Je jasné, že v případě metastáz se prognóza a možnost chirurgického zákroku odvíjí od pokročilosti nádorového procesu a lokalizaci nádoru v těle.

Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz


 Foto / obrázky k článku  Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen
Diskuze k článku
Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen
Onkologie - Novotvary mléčné žlázy u fen


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
07.02: jaky je postup nemoci ......
21.08: Je možné odstranit novotvar v lokální anestez ii? Moje holka nemůže pod celk...
04.07: DOBRÝ DEN CHCI SE ZEPTAT NA SARKOM JAK MALÍ DOKÁŽE NÁJÍT MAGNETICK Á REZONA...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Mikuláš, zítra Ambrož