Norský lundehund (Norsk Lundehund)

Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) je velice živý, čilý, aktivní. Je to ostražitý a pohotový pes. Je charakteristický svými více prstými tlapkami.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Norwegian Lundehund; nor.: Norsk Lundehund; čes.: Norský lundehund
PŮVOD:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) je díky svým anatomickým zvláštnostem přizpůsobený k lovu papuchalků a alkounů na příkrých skalách kolem fjordů a podél pobřeží.
POPIS:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) je malý pes, špicovitého typu, obdélníkového formátu. Je velice pružný a ohebný. Jeho morfologické charakteristiky jsou různorodé v závislosti na jeho pohlaví.
Hlavu má ostře řezanou, střední šířky, klínovitě tvarovanou. Lebka je mírně kulatá, s výraznými superciliárními oblouky. Stop je výrazný, ne však nijak nadbytečně. Čenich má středně dlouhý, klínovitého tvaru, nosní most je mírně konvexní. Oči má mírně šikmo posazené, nevyčnívají, duhovka je žluto hnědě zbarvená. Uši má středně velké, trojúhelníkovitě tvarované, u základu široké, jsou nošeny vztyčené a jsou velmi pohyblivé. Krk je středně dlouhý, ostře řezaný, dosti silný, s dobře vybaveným límcem. Tělo má obdélníkový tvar. Linie těla je rovná. Záda má rovná, bedra mírně skloněná. Hruď je dlouhá, středně široká, relativně dobře snížená a prostorná. Břicho má mírně vypracované. Ocas je vysoko posazený, středně dlouhý, je hojně pokrytý srstí, avšak bez „vlajky“. Přední končetiny má mírně zahnuté. Předloktí jsou rovná. Přední tlapky jsou oválně tvarované, natočení mírně ven, mají nejméně 6 prstů, na každé tlapce je 8 polštářků. Pozice zadečku je poněkud blízko. Stehna má silná a svalnatá, hlezna jsou mírně hranatá. Zadní tlapky jsou oválně tvarované, otočené trochu ven, mají nejméně 6 prstů, z nichž 4 musí dosahovat na zem, na každé tlapce je 7 polštářků, prostřední je pro svoji velikost nejdůležitější. Chůze i pohyb jsou lehké a pružné.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 35 až 38 cm.
Fena má v kohoutku 32 až 35 cm.
VÁHA:
Pes má průměrnou hmotnost 7 kg.
Fena má průměrnou hmotnost 5 kg.
SRST:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) má hustou, hrubou a měkkou podsadu. Na hlavě a předních částech končetin je srst krátká, hojnější je na úrovni krku, stehenních svalech a ocasu, který je však bez vlajky.
Zbarvení je vždy v kombinaci s bílou: Je v odstínech od červené po srnčí, srst je více či méně kropenatá, s chlupy na konci černými. Černé. Šedé. Bílé s tmavými záplatami. Dospělý jedinec má obvykle více černě zbarvených konečků chlupů, než mladší jedinec.
CHARAKTER:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) je velice živý, čilý, aktivní. Je to také ostražitý a pohotový pes. Je charakteristický svými více prstými tlapkami.
PÉČE:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) má srst, jenž nevyžaduje příliš mnoho péče, v období línání ji však pravidelně kartáčujte a nezapomínejte ji udržovat čistou. Také drápky pravidelně zastřihávejte.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Norský lundehund (Norsk Lundehund, Norwegian Lundehund) se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec papuchalků a alkounů.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 2. – Nordičtí slídiči.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
NL
ČÍSLO STANDARDU:
265/ 12. 03. 1999 (Norsko)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
12. 03. 1999


 Foto / obrázky k článku  Norský lundehund

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Norwegian lundehund (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Norský lundehund
Diskuze k článku
Norský lundehund
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 1 CHS...
LONEWOLF - Chovatelská stanice: Norský lundehund Počet bodů: 20
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Norský lundehund
Norský lundehund


Norský lundehund
Norský lundehund


Norský lundehund
Norský lundehund


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Norský lundehund, n...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk