Slovenský kopov (Slovensky Kopov, Slovakian Hound)Slovenský kopov je čilý, rázný a duchaplný pes, s výjimečně vyvinutým smyslem pro směr. Je to bystrý, chápavý a poslušný pes, v mládí někdy příliš bouřlivý a samostatný.
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Slovakian Hound; čes.: Slovenský kopov
PŮVOD:
Slovenský kopov je plemenem známým již od středověku. Je to jediné plemeno polských honicích psů, které pochází ze Slovenska. Možná je toto starobylé plemeno příbuzné s polskými honiči, kterým se velice podobá. Existuje také názor, že Slovenský kopov vznikl zkřížením loveckých psů (českého fouska aj.) s balkánskými a transylvánskými honiči.
Slovenský kopov je plemenem, které je vysoce ceněné pro svoji schopnost trpělivě a vytrvale po dlouhé hodiny výborně sledovat stopu nebo vůni lovené zvěře. Je také ceněný pro svoji horlivost a zapálení, proto je ve své zemi původu využíván pro lovení černé zvěře a predátorů.
POPIS:
Slovenský kopov je vždy pevného a vážného vzhledu a černého zbarvení s tříslovým značením. Má poněkud lehčí tělesnou stavbu, ale pevnou kostní strukturu. Je podlouhle obdélníkového formátu.
Lebku má jemnou, na konci klenutou, ve tvaru podlouhlého obdélníku, týlový výčnělek je stěží znatelný. Směr os čenichu a lebky tvoří paralelu. Stop je zformován do úhlu asi 45 stupňů. Nos má vždy černý, relativně dlouhý, mírně zužující, chřípí jsou mírně otevřená. Nosní most je rovný, v porovnání s lebkou dlouhý a ne příliš široký. Rty se nepřekrývají, jsou těsně padnoucí, se znatelně otevřeným koutkem úst. Oči má tmavé, posazené poněkud hlouběji, prozrazují živost a kuráž, oční linky jsou vždy černé a zformované do mandle. Uši má posazené nad linií očí, jsou nošené podél hlavy, na koncích zakulacené, střední délky. Krk je dobře posazený, nesený v úhlu 135 stupňů, je dosti krátký a svalnatý, bez uvolněné kůže. Záda má rovná, středně dlouhá. Bedra jsou ne příliš dlouhá, vhodně široká, jsou pevná a svalnatá. Hruď má širokou a dobře vyvinutou, je středně hluboká, vhodně široká i vhodně dlouhá, žebra má klenutá. Břicho a boky jsou mírně podkasané. Ocas má posazený poněkud níže, pod horní linií těla, je vhodně silný, směrem ke konci se zužuje, dosahuje až k hleznům. Při odpočinku je svěšený, při akci či výstraze je zatočen nahoru v šavlovitém tvaru v úhlu 150 stupňů. Přední končetiny má dosti krátké, dobře vyvinuté a svalnaté. Zadní končetiny jsou silné, vhodně dlouhé a svalnaté. Tlapky má oválné, s těsnými, dobře klenutými prsty a silnými, vždy černými drápy. Polštářky jsou tmavé a dobře vyvinuté. Kůže je tmavě hnědá nebo černá, dobře přiléhající, bez vrásek a volné kůže. Pohyb má živý a vyvážený.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45 až 50 cm.
Fena má v kohoutku 40 až 45 cm.
VÁHA:
Slovenský kopov má hmotnost v rozmezí 15 až 20 kg.
SRST:
Slovenský kopov má středně hrubou, asi 2 až 5 cm dlouhou srst, hustou a dobře přiléhající. Na zadní části těla, krku a ocasu je o něco delší. Je vybavena hustým podsrstím, zvláště během zimních měsíců, ale nesmí chybět ani během léta. Zbarvení je černé s mahagonově hnědým zbarvením a tříslovým značením na končetinách.
CHARAKTER:
Slovenský kopov je čilý, rázný a duchaplný pes, s výjimečně vyvinutým smyslem pro směr. Slovenský kopov je ve své vlasti oblíbený jako všestranně nadaný pracovní pes. Výcvik pro hlídací službu, lov i provázení slepců se doporučuje začít již ve věku štěněte. Je to bystrý, chápavý a poslušný pes, v mládí někdy příliš bouřlivý a samostatný.
PÉČE:
Slovenský kopov potřebuje dostatek pravidelného pohybu, dlouhé procházky a pravidelnou zátěž. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Slovenský kopov se průměrně dožívá 1 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec černé zvěře a malé škodné zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Lovec černé zvěře.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SK
ČÍSLO STANDARDU:
244/ 19. 08. 1996 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
16. 04. 1963 |