Šarplaninský pastevecký pes (Yugoslav Shepherd Dog)Od přírody samostatný, ostražitý a nedůvěřivý pes.
ANGLICKÝ NÁZEV:
Jugoslavenski Ovcarski Pas, Sarplaninac, Illyrian Sheepdog
PŮVOD:
Vlast šarplaninského ovčáka, známého ze středověku, je Makedonie. Pojmenování psa pochází od horského hřebenu (pohoří) Šar-Planina. V Makedonii je to nejstarší plemeno psů, a pochází, pravděpodobně, od nejstarších řeckých ovčáků a akbašů. Šarplaninský ovčák – je pastevecký hlídací pes, přivyklý k životu na volném prostranství a čerstvém vzduchu. Jako samostatné plemeno bylo uznáno roce 1930. V současné době se šarplaninský ovčák chová v Albánii a Makedonii, ale je známý také v USA i Kanadě.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů.
Šarplaninský ovčák – pes střední velikosti, s přiměřeně rozvinutou kostrou. Hlava je objemná, kulatá v lebeční části, čumák klínovitého tvaru, zužující se k čenichu nosu. Osobité zvýraznění čumáku je pozorné, ostražité. Uši jsou vysoko posazené, visící, trojúhelníkové, konečky namířené dopředu. Hrudník je hluboký, končetiny pevné, svaly dobře rozvinuté.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů 56-62 cm,
u fen 54-58 cm.
VÁHA:
u psů 35-45 kg,
u fen 30p40 kg.
SRST:
Srst je středně dlouhá, hustá, s výčesky na tlapách, přepychová na ocase a spodní části břicha. Zbarvení: šedé, bílé, černé, jednobarevné i se světlými pásmy, ale také červeně hnědý. Hustá, huňatá srst jej dostatečně ochraňuje od nepohody, avšak srst vyžaduje každodenní vyčesávání kartáčem.
CHARAKTER:
Plný síly a energie se šarplaninský ovčák hodí pro roli společníka a miláčka rodiny, avšak je zodpovědný svojí oddaností a poslušností pouze svému majiteli. Od přírody to je samostatný, ostražitý a nedůvěřivý pes.
PÉČE:
Není náročná
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
JOS
ČÍSLO STANDARDU:
41 / 1988 (Makedonie) |