Hygenův honič (Hygenhund, Hygen Hound)

Hygenův honič je silný pes, který je používán především při lovu. Jako společník nebývá příliš oblíbený, neboť je živější. Hygenův honič potřebuje zajistit pravidelnou zátěž.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Hygen Hound; nor.: Hygenhund; čes.: Hygenův honič

PŮVOD:
Hygenův honič byl vyšlechtěný v Norsku v roce 1830 a pojmenován na počest norského chovatele psů a svého šlechtitele, pana Hygena. Vznikl zkřížením holštýnského brakýře s různými skandinávskými psy, mj. s dnes již vyhynulým Ringerike Houndem. Higenův honič výborně pracuje při pronásledování a pátrání po mláďatech. Plemeno je za hranicemi skandinávských zemí téměř neznámé.
POPIS:
Hygenův honič je středně velký pes, pevné a kompaktní postavy, obdélníkového formátu, se silnou linií těla. Hlavu má středně velkou, mírně širší, ne však těžkou, je střední délky, poněkud klínovitá, ale ne špičatá. Lebka je z pohledu z předu i ze strany mírně klenutá, týlová kost je stěží znatelná, stop je zřetelný. Nos je černý. Čenich má čistý, široký a hluboký, je spíše krátký, než dlouhý, nosní most je rovný. Při pohledu ze strany by přední část čenichu měla být kulatá, ne hranatá. Rty má čisté, u koutků rovnoměrně spadající. Líce jsou rovné a ploché. Oči má střední velikosti, nevyčnívají, jsou tmavě hnědé, klidného a vážného výrazu. Uši jsou středně vysoko posazené, nejsou ani široké, ani dlouhé, ke konci se zužují, na konci jsou zakulacené, jsou tenké a měkké, svěšené v blízkosti lící, ale trochu od nich odstávají, natažené dopředu dosahují stěží poloviny čumáku. Krk má středně dlouhý a silný. Záda jsou dlouhá a silná, bedra široká a svalnatá. Hruď je středně široká, dlouhá, hluboká a prostorná, zadní žebra by měla být zvláště dobře vyvinutá, hloubka hrudi je asi poloviční jeho výšky v kohoutku. Břicho má velmi mírně podkasané. Ocas má posazený v linii zad, u kořene je silný, směrem ke konci se zužuje, je nošený rovně nebo v nepatrném zakřivení vzhůru, dosahuje až k hleznům. Přední končetiny má pevné, šlachovité, ale ne těžké. Ramena má skloněná, s hranatým ramenním kloubem. Zadní nohy jsou svalnaté a široké. Pohyb má volný, chůzi v předu i vzadu paralelní.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 58 cm, ideální výška je 54 cm.
Fena má v kohoutku 47 až 55 cm, ideální výška je 51 cm.
VÁHA:
Hygenův honič váží v rozmezí 20 až 24 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Hygenův honič má srst rovnou, preferuje se trochu hrubší na dotek, je hustá, jasná a ne příliš krátká. Zadní část stehen a ocas mohou být poněkud více osrstěné, ale ne příliš mnoho. Zbarvení je: Červeno hnědé nebo žluto červené, často s černými stíny na hlavě, zádech a v nastavení ocasu, s nebo bez bílých značení. Černé a tříslové, často zkombinované s bílými skvrnami. Bílé s červeno hnědými nebo žluto červenými záplatami a znaménky, nebo s tříslovým značením. Jednotlivé barvy by od sebe měly být jasně ohraničené.
CHARAKTER:
Hygenův honič je silný pes, který je používán především při lovu. Jako společník lidí nebývá příliš oblíbený, neboť je živější, než ostatní severští domácí psi. Je skvělým lovcem a spolehlivým hlídačem. Má však tendence ke kousání a chňapání, není tedy vhodný ke kontaktu s dětmi.
PÉČE:
Hygenův honič potřebuje více než dostatek pravidelného pohybu, opravdu dlouhé procházky a zajistit pravidelnou zátěž. Nemá rád příliš nízké teploty. Do městského prostředí se příliš nehodí. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Hygenův honič se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec zajíců.
VYUŽITÍ DNES:
Lovec zajíců.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
HYH
ČÍSLO STANDARDU:
266/ 09. 08. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 08. 1999


 Foto / obrázky k článku  Hygenův honič

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Hygen hound (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Hygenův honič
Diskuze k článku
Hygenův honič
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Hygenův honič
Chybí nám fotka tohote pejska, proto nás velmi potěšíte, když nám sami zašlete fotku Vašeho miláčka... Předem děkujeme a tešíme se na něj.

Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Hygenův honič, nevá...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Jiří, zítra Marek