Foxteriér hladkosrstý (Fox Terrier Smooth)

Foxteriér hladkosrstý je živý, čilý, bystrý a pohotový pes. Je také velice přátelský, odvážný a nebojácný. Je velmi vstřícný, svého majitele i jeho děti miluje, bývá vynikající společník.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Fox Terrier Smooth
PŮVOD:
Foxteriér hladkosrstý je plemenem vyšlechtěným v Irsku v první polovině minulého století.
Je možné, že jeho předky byli teriéři z hrabství Cheshire a Shropshire a také Bígl, Greyhound a Buldok. Tyto nenáročné psy farmáři a řemeslníci používali na ochranu dvorů před drobnými dravci a také při lovu na lišky, malé šelmy a hledání zabité zvěře. Doplňovali smečky loveckých psů a v momentě, když se liška ukryla do nory, přebrali jejich práci. Dle tohoto svého zaměřené byli také pojmenováni. Dnešní Foxteriér v sobě spojuje anglické slovo "fox" (liška) a latinské slovo "terra" (země). Tehdy byli upřednostňováni bíle zbarvení pejsci, aby se tak předešlo jejich záměně s liškou. V roce 1862 se v britském Irlingtonu konala velká výstava psů, kde byl poprvé foxteriér představen. V roce 1863 byli v Birminghamu představeni tři foxteriéři, kteří jsou dodnes považováni za přímé předky všech dnešních fosteriérů. Jmenovali se Old Jock, Old Trap a Tartar. Hladkosrstý foxteriér je populární na celém světě. Ve Východní Evropě toto plemeno zatím příliš početně zastoupeno není.
POPIS:
Foxteriér hladkosrstý je elegantní, temperamentní, veselý a živý pes, s pevnou kostrou a silným svalstvem. Má nádhernou svalnatou postavu. Hlava je dlouhá, lebka plochá, poněkud užší, směrem k očím šíře lebky postupně klesá. Stop je jen mírně vyznačen. Čenich je silný a svalnatý, pouze pod očima je jírně hubenější. Čelisti jsou silné. Nos je černý. Líce nejsou nikdy plné. Oči má malé, tmavé a dosti hluboce posazené, s jasným a inteligentním výrazem. Uši má malé, tvarované do písmene "V", spadají dopředu, nikdy nejsou svěšené po straně hlavy. Rýha ucha je nad úrovní lebky, kůže uší je silnější. Krk má čistý a svalnatý, je bez hrubosti, spíše delší, směrem k ramenům se postupně rozšiřuje. Záda má krátká a silná. Bedra jsou silná a velmi mírně klenutá. Hruď má hlubokou, ne příliš širokou. Břicho je vtažené. Ocas má dosti vysoko posazený, silný, je nošený ve veselém zatočení, nikdy však ne zakroucený nebo přehozený přes záda. Přední končetiny mají silnou kostní strukturu. ramena má dlouhá a svažující, v kohoutku čistě zakončena. Zadeček má silný a svalnatý. Stehna jsou silná a dlouhá, hlezna má dobře snížená. Tlapky má malé okrouhlé a kompaktní, s tvrdými polštářky, a mírně klenutými prsty, nejsou vtočeny dovnitř, ani ven.
VÝŠKA:
Foxteriér hladkosrstý má v kohoutku 35 až 39,5 cm.
VÁHA:
Psi váží asi 7,3 až 8,2 kg.
Feny váží asi 6,8 až 7,7 kg.
SRST:
Foxteriér hladkosrstý má rovnou, hladkou, hustou a hojnou srst, která k jeho tělu dobře přiléhá. Nekde na těle, ani na bříše nebo v oblasti třísel nesmí být řídká. Netrimuje se. Po celý rok se nechává jeho srst v naprosto přirozeném stavu, pouze před výstavou se pro vyniknutí postavy některé partie upravují, a to především zadek, zadní končetiny, ocas, a mírně také hlava a krk. Úprava je však značně individuální, je určena k tomu, aby se klady vyzvedly a nedostatky potlačily. Zbarvení: bílé má převládat, zcela bílé, bílé s tříslovou, černé s tříslovou nebo s černými znaky. Na hrudi a tlapách jsou přípustné bíle znaky. Červené nebo jártově hnědé znaky jsou velmi nežádoucí.
CHARAKTER:
Foxteriér hladkosrstý je živý, čilý, bystrý a pohotový pes. Je také velice přátelský, odvážný a nebojácný. Je velmi vstřícný, svého majitele i jeho děti miluje, bývá vynikající společník.
Foxteriér hladkosrstý je živý a rychlý v pohybu, bystrý ve výrazu, plný očekávání a čile reagující při sebemenším popudu.
Někdy však bývá až příliš čilý, často až svéhlavý, proto potřebuje již od štěněčího věku důslednou výchovu. Na to, aby byl chován pouze jako domácí společník, je příliš temperamentní. Lidi však velmi miluje a touží být v jejich společnosti. Ideální proto je, když mu jeho majitel poskytne také dostatečně aktivní sportovní využití.
PÉČE:
Foxteriér hladkosrstý potřebuje dlouhé procházky ve volné přírodě. Jeho srst na údržbu příliš náročná není. Stačí ji dvakrát týdně kartáčovat. Netrimuje se. Pouze před výstavou se srst pro zvýrazněné rámce jeho těla mírně upravuje.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Foxteriér hladkosrstý se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes, vyháněč lišek.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Skce 1 - vysokonozí a středněnozí teriéři.
Pracovní zkoušky dobrovolné.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FXH
ČÍSLO STANDARDU:
12 / 28. 11. 2003 (Velká Británie)
DATUM VYDÁNÍ PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU:
29. 10. 2003


Klub chovatelů foxteriérů ČR: http://www.foxterrier.cz/


 Foto / obrázky k článku  Foxteriér hladkosrstý

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Fox terrier smooth (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Foxteriér hladkosrstý
Diskuze k článku
Foxteriér hladkosrstý
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 13 CHS...
Z KARPATSKÝCH STRÁNÍ - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 68
TUSKULUM - Chovatelská stanice foxteriérů hladkosrstých Počet bodů: 60
OD HRUBÉHO LESA - Chovaná plemena: Foxterier hladkosrstý Počet bodů: 50
Z CHLUMÍNA - Chovatelská stanice německých a madarskych krátkosrstých ohařů, trpasličích drsnosrstých jezevčíků, hladkosrstých foxteriérů a bíglů Počet bodů: 48
OD RYTÍŘE MALOVCE - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý, Foxterier drsnosrstý, Flanderský bouvier, Kerry blue terier, Německý krátkosrstý ohař Počet bodů: 46
OD CIERNEJ VODY - Chovatelská stanice: Počet bodů: 36
DE LA AMORRADA MÁGICA - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 34
KILIÁN OD RYTÍŘE MALOVCE - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 32
Z KRČMANĚ - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 32
VIVES BOHEMIA - Chovatelská stanice: Anglický kokršpaněl Počet bodů: 26
PODJEŠTĚDSKÁ SMEČKA - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 20
BOHEMIA REGENT - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 10
BY HACKER - Chovatelská stanice: Foxteriér hladkosrstý Počet bodů: 10
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý


Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý


Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý


Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý


Foxteriér hladkosrstý
Foxteriér hladkosrstý


Fotogalerie (35)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
14.02: Prosím o radu,máme ročního hladkos rstého foxterie ra.Když jdeme ven,tak s...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Foxteriér hladkosrs...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Jiří, zítra Marek