Cao Fila de Saint Miguel (Cao Fila de Sao Miguel, Azores Cattle Dog)

Je to velice chytrý pes. Rozumí a splňuje všechny povely, avšak současně má vlastnosti vůdce. Chování psa je nezávislé, ale majiteli poslušné.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Cao Fila de Saint Miguel (Fila de Saint Miguel)
PŮVOD:
Druhý název je Azorský Cattel Dog.
Plemeno se zformovalo na jednom z ostrovů Azorského souostroví, na ostrově Sant Miguel. Portugalci objevili Azorské ostrovy v roce 1427, nazvali je „Ilhas dos Acores“, což v překladu znamená „Jestřábí ostrovy“. Díky subtropickému klimatu horské oblasti s termálními gejzíry, byly Azorské ostrovy téměř „zaplaveny“ zelení a květy. V takovém, na floru bohatém, prostředí se však zvířata téměř nevyskytovala. Portugalští námořníci se rozhodli napravit chybu přírody a přivezli na Azorské ostrovy domácí zvířata. První přistěhovalci, kteří na Azorské ostrovy v roce 1439 připluli, zde našli již obrovská stáda těchto přivezených domácích zvířat, která mezi tím zdivočela. Psi se stali hlavními a cennými pomocníky nejen pro lovení této domácí zvěře, ale také pro jejich pastvu. Prvním druhem psa, který jim pomáhal byl „Caes de Filam“, což v překladu znamená „pes, který pronásleduje“. Zřídka se v literatuře může vyskytovat také název „Cao de Fila“.
Předkem Fily byli již neexistující psi „Fila da Terceira“. Tito psi se na Azorských ostrovech vyvíjeli v izolaci dost dlouho.
Od počátku 14. století až dodnes jsou tito psi u Azorských pastýřů velice oblíbení.
POPIS:
Ačkoliv je to pes střední výšky, je zároveň největším pastýřským ostrovním psem na světě. Má hrubou stavbu těla, silný stisk, chůze je jakoby kymácivá do stran. Jsou schopni být přímo u stáda po celý rok venku a téměř neznají žádné nemoci. Pes má obdélníkový formát a hrubou stavbu těla. Hlava je masivní, lebka široká, lehce okrouhlá, oči jsou středního rozměru, elipsovitého tvaru, nepříliš hluboce posazené, kaštanové barvy. Uši jsou posazené vysoko, trojúhelníkového tvaru, u základu široké, na konci okrouhlé, krk svalnatý a střední délky. Ocas je u kořene silný, vysoce posazený, lehce ohnutý střední délky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 60 cm.
Fenka má v kohoutku 48 až 58 cm.
VÁHA:
Pes má kolem 25 až 35 cm.
Fenka má kolem 20 až 30 cm.
SRST:
Srst je krátká, hladká, s hustým podsrstím. Zbarvení je jelení, šedé, světle-žluté, je přípustná skvrnitost na čele, hrudi a předních tlapách.
CHARAKTER:
Je to velice chytrý pes. Rozumí a splňuje všechny povely, avšak současně má vlastnosti vůdce. Aby majitel zrealizoval všechny schopnosti tohoto psa, musí mít trpělivost, silný charakter a tvrdou ruku. Tito psi jsou ještě kromě pastýřské služby vynikajícími hlídači. Chování psa je nezávislé, ale majiteli poslušné. Specifickou vlastností při pastvě skotu, je zvyk kousat skot do nohy, aby jim neublížili. Psi dokáží výborně rozeznat svoje stádo od cizího. S cizím zvířetem zachází velmi přísně.
PÉČE:
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 2 – Pastýřské psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
FCM
ČÍSLO STANDARDU:
340 / 15.06.1994 (Portugalsko)


 Foto / obrázky k článku  Cao Fila de Saint Miguel

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Saint miguel cattle dog (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Cao Fila de Saint Miguel
Diskuze k článku
Cao Fila de Saint Miguel
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Cao Fila de Saint Miguel
Chybí nám fotka tohote pejska, proto nás velmi potěšíte, když nám sami zašlete fotku Vašeho miláčka... Předem děkujeme a tešíme se na něj.

Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
23.09: Děkuji Vám velice za odpověď Lenka Zárubová ......
20.09: Dobrý den, mám křížence Cao Fily a moc mi tohle plemeno přirostlo k srdci. ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Cao Fila de Saint M...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Mikuláš, zítra Ambrož