Boykin španěl (Boykin Spaniel)

Boykin španěl (Boykin Spaniel) je velmi inteligentní s ohromnou touhou Vás potěšit a vždy Vám vyjít vstříc. Velice snadno se cvičí. Je to silný a dobrý plavec, ve vodě se snadno pohybuje. Jeho přátelský postoj z něho činí vynikajícího mazlíčka a společníka.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Boykin Spaniel; čes.: Boykin španěl
PŮVOD:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) byl poprvé chován lovci v Jižní Karolíně na počátku 20. století, s cílem vytvořit ideálního psa pro divoké kachny a divoké krocany v bažinách Wateree River Swamp. Lovci tehdy potřebovali malého, drsného a robustního psa, který by byl kompaktně stavěný pro cestování na loďkách a aportovat jak na zemi, tak ve vodě. V tehdejších vagónech a nákladních lodích lovci mohli dosáhnout koridorů podél řek, které byli bohaté na jejich lovenou kořist. Ale toto cestování na lodi omezovalo to, kteří lovci se mohli nalodit. Pro běžné retrívry tu byla jejich těžká váha „újmou na řemesle“, neboť by je loď spolu s lidmi, jejich puškami, výzbrojí a další výbavou, již nepojala. Na počátku minulého století tedy byl Boykin španěl k těmto druhům lovů využíván.
Americký gentleman, pan L.W.Whit Boykin (1861 – 1932), plantážník, pozemkový znalec a známý sportovec, spolu s jeho příbuznými Canteyovými, experimentoval s množstvím různých plemen, především s potomky Springeršpaněla a Amerického vodního španěla, s cílem vyřešit problémy, které tehdy přinášely jejich „vodní lovecké výpravy“. Selekcí plemena také „malým štěstím“pan Boykin vyvinul malého mnohoúčelového retrívra, nyní známého pod jménem Boykin španěl.
V dnešní době můžete tohoto malého hnědého pejska naleznout na honech, ale také v domovech po celé Americe. Obrovská životní síla a jeho horlivá až dychtivá ochota Vás potěšit, dělají z tohoto psa velkého oblíbence. Pan Boykin v nich udržel jejich bohaté kokršpanělí schopnosti pohotového přizpůsobení se různorodosti terénu a druhům lovené kořisti, jako jsou například bažanti, křepelky a tetřevi. Jejich nadání pro lov ve vodě, spolu s kombinací jejich kompaktní velikosti, zaručují, že tito psi mají vždy místo v loďkách, vyrážejících na lov vodního ptactva. Za svoje velké zásluhy mu také bylo přiznáno označení „pes státu Jižní Karolína“
Bokynův španěl je také často zván „the dog that doesn´t rock the boat“, tedy pes, který nikdy nenaruší existující stav věci. Velice efektivní jsou také při lovech na jeleny. Stejně jako mnoho jiných loveckých plemen, také tito psi jednoduše přecházejí od loveckého společníka k domácímu miláčkovi a rodinnému mazlíčkovi. Jsou tedy skutečnými dvoj-účelovými psy.
POPIS:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) je středně velký a statný pes, typický španěl. Je to především lovecký pes, charakteristický svým enthusiasmem, výdrží, přiměřenou rychlostí, živostí a čilostí. Jeho vzhled by měl být silný, s dobrými, ne však příliš těžkými kostmi. Výška v rameni by se měla přibližně rovnat délce jeho těla od bodu ramen k bodu základu ocasu. Příliš těžké nebo dlouhé kosti jsou považovány za chybu.
Hlava, zahrnující čenich a lebku je efektní, ne však příliš těžká, je v rovnováze s tělem. Lebka by měla být středně dlouhá, dosti široká, na vrcholu plochá a po stranách a vzadu je mírně klenutá. Čenich má být přibližně stejné délky jako jeho lebka. Při pohledu shora je šířka čenichu přibližně rovná jedné polovině šířky jeho lebky. Při pohledu z profilu je nosní most rovný, s mírným stopem a mírným vzestupem. Vzdálenost od špičky nosu ke spodině lebeční je stejně dlouhá jako krk.
Čelo má pokryté hladkou a krátkou srstí. Nos má tmavě játrovou barvu, je dosti široký, což umožňuje velkou čichovou sílu, s dobře otevřeným chřípím. Oči jsou zbarvené v odstínech od žluté do hnědé, v harmonii se zbarvením srsti, jsou dobře posazené, s živým, inteligentním a důvěřujícím výrazem. Temnější odstíny žluté jsou preferovány nad žlutými odstíny. Uši jsou posazené mírně nad úrovní očí, natažené vpřed dosahují na špičku nosu, jsou svěšené blízko u hlavy. Krk má mírně delší, svalnatý, na vrcholu je mírně klenutý. Tělo je statné, ne však příliš kompaktní. Ramena má skloněná, hruď je dobře vyvinutá. Záda jsou silná a rovná, v oblasti bederní jsou mírně do oblouku. Vysoký zadeček a nerovná záda jsou považovány za chybu. Končetiny má silné, středně dlouhé, dobré kostní struktury, při pohledu zpředu i zádi by měla být rovná. Tlapky má mírně oválné a pevné, nejsou vtočené dovnitř, ani ven, mají dobře „vycpané“ polštářky. Ocas by měl být zakotvený, v dospělosti by měl být dlouhý od 6 do 7,5 cm. Pohyb je volný, se silným pohonem. Vzhledem k tomu, že toto plemeno bylo šlechtěno k lovům a honům, vyniká svým vytrvalostním během.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 38,5 až 45 cm.
Fena má v kohoutku 35 až 41 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 13,5 až 18 kg.
Fena váží v rozmezí 11 až 15,5 kg.
SRST:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) má srst přiléhavou, středně dlouhou a mírně kadeřavou, s jemnou srstí lehce zpeřenou na končetinách, tlapkách, uších, hrudi a na břiše. Krátká a rovná srst bez zpeření je přípustná. Zbarvení je hutné, bohatě játrově (červeno hnědě) zbarvené nebo tmavě čokoládové. Malé bílé skvrny na hrudi jsou povoleny.
CHARAKTER:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) je velmi inteligentní s ohromnou touhou Vás potěšit. Velice lehko se tedy cvičí. Je to silný a dobrý plavec, který se ve vodě snadno pohybuje. Je velice přátelský, a s velkou touhou Vám vždy vyjít vstříc. Jeho přátelský postoj z něho činí vynikajícího mazlíčka a společníka. Je to poslušný a dobrosrdečný pes, s jemným citem, tedy nezaměnitelný pomocník při lovu.
Poznámka: Nepřátelství k ostatním psům nebo lidem v normálních situacích, ale také bázlivost nebo hyperaktivita, nejsou v souladu s Boykinovým charakterem.
PÉČE:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) vyžaduje delší procházky a větší fyzickou zátěž. Dopřejete-li mu dostatek pohybu a pracovní zábavy, bude Vám doma vynikajícím společníkem.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Boykin španěl (Boykin Spaniel) se průměrně dožívá 1 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI – Neuznané plemeno.
Sekce – Španělé.
ČÍSLO STANDARDU:
(Velká Británie)


 Foto / obrázky k článku  Boykin španěl

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Boykin španěl
Diskuze k článku
Boykin španěl
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Boykin španěl
Boykin španěl


Boykin španěl
Boykin španěl


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
23.11: Dobrý den, rádi bychom si pořídíli štěnátko boykin španěla, ale bohužel nem...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Boykin španěl, nevá...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk